W drugiej turze „Gruzińskie Marzenie” bierze wszystko

W warunkach propagandy bojkotowej opozycji partia rządząca Gruzją wzięła wszystkie mandaty w JOW w drugiej turze wyborów parlamentarnych.

W sobotę w Gruzji odbyła się druga tura wyborów parlamentarnych. Obywatele oddawali głosy na kandydatów startujących w 17 z 30 okręgów większościowych, w których w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał ponad połowy ważnych głosów. Jak podała agencja informacyjna RIA Nowosti we wszystkich okręgach wygrali kandydaci partii rządzącej Gruzją od 2012 r.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W systemie wyborczym Gruzji 120 ze 150 miejsc w parlamencie obsadzanych jest w wyborach proporcjonalnych z list partyjnych. Natomiast 30 mandatów dostają politycy zwyciężający w okręgach większościowych.  Liczbę tych okręgów znacznie zredukowano przed tegorocznymi wyborami w ramach ustępstw wobec opozycji, która uważa JOW za mechanizm pozwalający władzy na łatwe przeforsowanie swoich kandydatów. Jeszcze w czasie wyborów w 2016 r. z okręgów większościowych obsadzano 73 miejsca w parlamencie.

Mimo ustępstw ze strony rządzących siły opozycyjne wezwały do bojkotu głosowanie w tych okręgach. Nie był on konsekwentny bo jednak w okręgach większościowych zostali zgłoszeni opozycyjni kandydaci. Jednak żaden z nich nie zdołał pokonać kandydatów „Gruzińskiego Marzenia. W efekcie gruzińska partia rządząca zgarnęła w dwóch turach komplet mandatów w JOW.

W związku ze zmniejszeniem liczby okręgów jednomandatowych oraz obniżeniem progu wyborczego z 5 proc. do 3 proc. reprezentacja „Gruzińskiego Marzenia” zmniejszyła się o 25 mandatów. Jednak zdobycie wszystkich mandatów w JOW oraz dobry wynik w wyborach proporcjonalnych i tak dały partii większość 90 mandatów.

ria.ru/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz