Sobotnie wybory do łotewskiego Sejmu przynoszą zmiany, lecz będzie on nadal poważnie rozdrobniony.

W wyborach do łotewskiego parlamentu wystartowało łącznie 19 komitetów wyborczych. Według wstępnych danych z niedzielnego przedpołudnia w wyborach zwyciężyła z wynikiem prawie 19 proc. partia „Nowa Jedność” (JV). To znaczący sukces centroprawicowego stronnictwa, któremu nie zaszkodziła przynależność do dotychczasowej koalicji rządzącej. Cztery lata temu JV uzyskała zaledwie 6,7 proc. głosów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

0 PLN    (0%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Około 12,5 proc. poparcia uzyskał w sobotę Związek Zielonych i Rolników (ZZS). Pozycję drugiej siły centrowa partia zdobyła zaledwie dwa lata po założeniu partii przez oligarchę Aivarsa Lembrgsa, który zarządza miastem Windawa od 1988 r.

Na trzecim miejscu z niemal 11 proc. głosów znalazła się koalicja polityków regionalnych – Zjednoczona Litwa (AS). Tworzące je partie miały dotychczas tylko trzech przedstawicieli w łotewskim Sejmie.

9 proc. uzyskał Alians Narodowy „Wszystko dla Łotwy-Za ojczyznę i wolność”. Oznacza to niewielką stratę narodowych populistów w porównaniu do wyniku sprzed czterech lat.

Swoich przedstawicieli wprowadzą jeszcze do parlamentu populistyczne partie „Za stabilność” i „Po pierwsze Łotwa”, które uzyskały po około 6 proc. poparcia. Podobny wynik uzyskali lewicowi „Postępowi”.

Na granicy 5-procentowego progu wyborczego balansuje koalicja liberałów „Dla rozwoju/Za!”. 3,6 proc. głosów uzyskał Związek Rosjan Łotwy.

Istotna zmianą będzie prawdopodobny brak w nowym Sejmie przedstawicieli Socjaldemokratycznej Partii „Zgoda”, na którą, według wstępnych wyników, zagłosowało tylko 4,7 proc. uczestniczących obywateli. „Zgoda” miała dużą reprezentację parlamentarną od 2010 r. W dwóch poprzednich wyborach zwyciężyła, po raz pierwszy w 2011 r., choć pozostawała w opozycji, izolowana jako partia popierana w dużej części przez Rosjan i rosyjskojęzycznych.

delfi.lv/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz