Pierwsze negocjacje Paszyniana w sprawie Górskiego Karabachu

W armeńsko-azerbejdżańskich negocjacjach w sprawie Górskiego Kazachstanu na najwyższym szczeblu w ramach Grupy Mińskiej, Armenię po raz pierwszy reprezentował Nikoła Paszynian.

W piątek odbyła się kolejna runda rozmów na najwyższym szczeblu w sprawie Górskiego Karabachu pod egidą Grupy Mińskiej OBWE. Po raz pierwszy z wieloletnim prezydentem Azerbajdżanu Ilhamem Alijewem negocjował w tym formacie armeński premier Nikoła Paszynian, który zdobył władze w zeszłym roku, stając na czele ulicznego ruchu protestacyjnego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti podaje, że przed rozpoczęciem rozmów liderów dwóch państw w Wiedniu na linii frontu między Azerbejdżanem i nieuznawaną Republiką Górskiego Karabachu oraz na granicy Azerbejdżanu i Armenii doszło do incydentów z użyciem broni palnej. W Wiedniu Paszynian i Alijew podkreślili jednak konieczność zachowania rozejmu na obu tych granicach. Według rosyjskiej agencji przywódcy bardzo oszczędnie komentowali przeprowadzone spotkanie, ale jak wynika z ich słów uzgodnili by „opracować szereg środków w sferze humanitarnej”.

Choć zarówno oni jak i współprzewodniczący Grupy Mińskiej ocenili spotkanie pozytywnie to według RIA Nowosti nie przyniosła ona konkretnych decyzji politycznych. O tym, że nie było „rewolucji” wspomniał sam premier Paszynian w czasie późniejszego spotkania z reprezentantami społeczności Ormian mieszkających w Austrii.

Republika Górskiego Karabachu powstała w wyniku powstania zamieszkujących region Ormian przeciw władzom Azerskiej SRR. W latach 1990-1994 w krwawej wojnie Ormianie, przy wsparciu władz Armenii obronili swoją niezależność od Baku, jednak państwowość Republiki Górskiego Karabachu nie jest jednak uznawana przez żadne państwo na świecie. Górski Karabach utrzymuje natomiast ścisłe związki z Armenią, która wspiera go politycznie, militarnie i ekonomicznie. Były prezydent i premier Armenii Serż Sarkisjan wywodzi się Górskiego Karabachu, w czasie wojny o jego niezależność, w latach 1992-1993 był ministrem obrony nieuznawanej republiki.

Od czasu rozejmu z 1994 r. konflikt pozostaje zamrożony. Karabaski proces pokojowy toczy się w ramach Mińskiej Grupy OBWE w skład której poza zwaśnionymi stronami, wchodzą przedstawiciele Białorusi, Niemiec, Włoch, Holandii, Szwecji, Portugalii, Turcji, Szwecji, Finlandii, którym przewodniczą reprezentanci Francji, USA i Rosji. W 2016 roku w regionie doszło do starć zbrojnych.

ria.ru/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz