Prezydent Armenii ogłosił swoją rezygnację

Prezydent Armenii Armen Sarkisjan opublikował w niedzielę oświadczenie o swoim ustąpieniu z urzędu.

Jak podała rosyjska agencja TASS, oświadczenie Sarkisjana zostało zamieszczone na stronie internetowej prezydenta Armenii. Sarkisjan zapewnił w nim, że jego decyzja nie jest emocjonalna i „stoi za nią pewna logika”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Sarkisjan wskazał, że prezydent Armenii nie posiada narzędzi niezbędnych do wpływania na najważniejsze dla państwa i narodu sprawy, zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej.

Jego zdaniem kraj żyje „w tak dziwnej rzeczywistości, kiedy głowa państwa nie może wpływać na sprawy związane z wojną i pokojem” oraz nie może wetować ustaw.

„W tak trudnym dla naszego kraju okresie, kiedy potrzebna jest jedność narodowa, instytucja prezydenta nie powinna stać się celem plotek i teorii spiskowych, odwracając tym samym uwagę opinii publicznej od najważniejszych spraw” – napisał Sarkisjan.

Do czasu wyboru nowego prezydenta Armenii obowiązki głowy państwa będzie pełnić przewodniczący parlamentu.

Przypomnijmy, że w lutym 2021 roku Armen Sarkisjan odmówił podpisania decyzji premiera Nikola Paszyniana o dymisji szefa Sztabu Generalnego Onika Gaspariana. Później odmawiał powołania nowego szefa Sztabu Generalnego, którego nominował Paszynian.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Armenii twierdzi, że porozumienie zawarto poza nim

Przyjęte w 2015 roku zmiany w konstytucji Armenii zniosły powszechny wybór prezydenta. Jest on obecnie wybierany przez parlament większością trzech czwartych głosów. Prezydentowi wyznaczono głównie funkcje ceremonialne, a realna władza znajduje się w rękach premiera i parlamentu. Kadencja prezydenta wynosi 7 lat.

Armen Sarkisjan pełnił urząd prezydenta Armenii od kwietnia 2018 roku.

Kresy.pl / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz