Włochy rzuciły wyzwanie międzynarodowym korporacjom, które unikają płacenia podatków – czytamy na stronie agencji Bloomberg. Jedną z odsłon tej kampanii jest sprawa przedsiębiorstwa Fiat Chrysler Automobiles NV. Według włoskiego organu podatkowego, gigant motoryzacyjny celowo zaniżył wartość swoich aktywów w USA, aby wykorzystać ten fakt w schemacie optymalizacyjnym.

Włoski rząd w ostatnich latach za priorytet ustanowił poprawę ściągalności podatków, starając się tym samym ograniczyć dług publiczny, który jest jednym z większych w Europie i wynosi już 2320 mld euro (135% PKB). W ramach walki z szarą strefą rząd Giuseppe Contego wprowadzał reformy, które miały zachęcić Włochów do płacenia kartą zamiast gotówką.

Czytaj także: Wielkie sieci handlowe unikają płacenia podatków

Jednak wydaje się, że to nie gotówka stanowi największy problem luki podatkowej. Szacuje się, że wspominany przypadek Fiata może przynieść włoskiemu budżetowi 1,4 mld euro. Zdaniem administracji skarbowej firma celowo zaniżyła wartość swoich aktywów w USA o 5 mld euro i w ten sposób przyczyniła się do uszczuplenia podatku.

W maju tego roku Kering poszedł na ustępstwo i zgodził się uiścić podatek w wysokości 1,25 mld euro, aby zakończyć dochodzenie organów podatkowych ws. optymalizacji z lat 2011-2017. Według włoskiej skarbówki firma utworzyła w Szwajcarii centrum logistyczne tylko po to, aby nie zapłacić podatku w kraju, w którym prowadziła rzeczywisty biznes.

W 2017 r. Google zgodziło się dopłacić 306 mln euro za rozliczenie podatkowe z okresu 2002-2015. W tym samym roku Amazon zapłacił dodatkowe 100 mln euro za lata 2011-2015. Natomiast w 2018 r. Facebook zawarł z włoską administrację skarbową porozumienie, aby rozpocząć uiszczanie daniny w kraju, w którym odbywa się faktyczna sprzedaż.

W efekcie powyższych działań, ciągu ostatnich czterech lat takie giganty, jak Google, Amazon, Facebook Kering i Gucci zapłaciły łącznie 2,3 mld euro podatku.

Czytaj także: Podatki w Polsce bardziej obciążają biednych

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Bloomberg.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply