Główny Inspektorat Sanitarny odradza Polakom podróżowanie nie tylko do Chin i Korei Południowej. Na liście ryzyka znalazły się także m.in. Włochy. Jest to spowodowane epidemią koronawirusa. Na świecie odnotowano prawie 2,5 tys. zgonów z tego powodu w okresie od 31 grudnia ub. r. do 23 lutego br. – czytamy w komunikacie GIS.

W grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach wybuchła, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, choroba zakaźna COVID-19. Jak podał w niedzielnym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny, łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 23 lutego 2020 r. odnotowano 78 833 potwierdzonych przypadków koronawirusa, w tym 2 463 zgony.

Z informacji podanych przez GIS wynika, że według stanu na 23 lutego 2020 r. zgłoszono 2 463 zgony “z Chin (2 443), Hongkongu (2), Iranu (5), Korei Południowej (5), Włoch (2), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (2), Tajwanu (1), Filipin (1), Japonii (1) i Francji (1)”.

Zobacz także: USA przygotowują się do pandemii koronawirusa

GIS nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, a także do Włoch – podkreślono wewnątrz komunikatu. Szczególnie duże ryzyko dotyczy następujących regionów kraju: Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum. Odradza także podróżowanie do Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru oraz Tajwanu.

Inspektorat zaznaczył też w komunikacie, że z powodu ognisk koronawirusa w północnych Włoszech rząd włoski wydał dekret, na mocy którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. Imprezy masowe w niektórych miastach zostały odwołane. Zamknięto także szkoły oraz miejsca publicznych spotkań.

Inspektorat przestrzega także podróżnych, którzy byli w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni. Powinni w przypadku wystąpienia u siebie objawów takich jak: gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem bezzwłocznie powiadomić o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźnym, w celu określenia dalszego trybu postępowania medycznego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dane, którymi dysponuje GIS, zostały sporządzone na postawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Zobacz także: Epidemia koronawirusa: dwoje Polaków opuściło pokład Diamond Princess

forsal.pl / pap / kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply