Francuski sąd skazał w poniedziałek byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego na trzy lata więzienia, z czego dwa lata w zawieszeniu, za korupcję i handel wpływami. Według agencji AFP oznacza to, że Sarkozy prawdopodobnie w ogóle nie trafi za kratki.

Jak podaje AFP, Sarkozy był oskarżony o zaoferowanie pomocy sędziemu Gilbertowi Azibertowi w uzyskaniu lepszej posady w Monako w zamian za poufne informacje dotyczące śledztwa w sprawie nielegalnego finansowania jego kampanii prezydenckiej w 2007 roku przez spadkobierczynię L’Oreal Liliane Bettencourt. Sąd uznał, że Sarkozy i jego prawnik Thierry Herzog próbowali przekupić Aziberta.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Prokuratorzy żądali wobec obu oskarżonych kary pozbawienia wolności na cztery lata, w tym co najmniej dwóch lat bezwzględnego więzienia. Sąd skazał Sarkozy’ego na trzy lata pozbawienia wolności, w tym dwa w zawieszeniu.

Jak stwierdza AFP, jest mało prawdopodobne, by były prezydent w ogóle trafił do więzienia, ponieważ we Francji zwykle egzekwuje się wyroki powyżej dwóch lat, tymczasem Sarkozy ma do „odsiadki” tylko rok.

Sprawa opierała się na podsłuchach rozmów Herzoga i Sarkozy’ego, przy czym prokuratorzy oskarżali go o używanie tajnych numerów telefonicznych w celu ukrycia próby przekupstwa.

Azibert nigdy nie dostał pracy w Monako. Prawnicy Sarkozy’ego argumentowali, że wskazuje to na brak korupcji, ale prokuratorzy stwierdzili, że francuskie prawo nie czyni rozróżnienia między udaną próbą korupcji a nieudaną.

Co ciekawe, w aferze Bettencourt Sarkozy został ostatecznie oczyszczony z wszelkich zarzutów.

Przypomnijmy, że to nie jedyne prawne perypetie byłego prezydenta Francji. Także w marcu Sarkozy ma stanąć przed sądem pod zarzutem naruszenia zasad finansowania kampanii wyborczej w 2012 roku. Prokuratorzy nadal prowadzą też dochodzenie w sprawie finansowania jego kampanii w 2007 roku przez Libijczyków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Prokuratura we Francji sprawdzi, czy Sarkozy nie handlował wpływami w Rosji

Kresy.pl / thelocal.fr

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz