Francuska prokuratura wszczęła nowe dochodzenie dotyczące byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego. Tym razem prokuratorzy zbadają, czy były polityk nie kupczył swoimi wpływami w Rosji.

Jak podała agencja AFP, francuska prokuratura finansowa PNF potwierdziła w piątek, że rozpoczęła dochodzenie w sprawie domniemanego handlu wpływami przeciwko byłemu prezydentowi Nicolasowi Sarkozy’emu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Śledztwo dotyczy działań doradczych podejmowanych przez Sarkozy’ego w Rosji. Potwierdzono tym samym wcześniejsze doniesienia serwisu Mediapart. Śledczy sprawdzą, czy nie doszło do handlu wpływami i tuszowania przestępstwa. PNF nie określiło, kiedy wszczęto dochodzenie.

Według Mediapart dochodzenie dotyczy wypłaty przez rosyjską firmę ubezpieczeniową RESO-Garantija sumy w wysokości 3 milionów euro. Miało do tego dojść w 2019 roku, w czasie gdy Sarkozy pracował jako doradca, długo po opuszczeniu przez niego fotela prezydenckiego.

Założona w 1991 roku RESO-Garantija jest jednym z głównych rosyjskich ubezpieczycieli samochodów. Kontrolują ją dwaj rosyjscy miliarderzy pochodzenia ormiańskiego – Siergiej i Nikołaj Sarkisowie. 36,7 proc. udziałów w tej firmie w 2007 roku nabył francuski ubezpieczyciel AXA.

Mediapart podało, że śledczy starają się zweryfikować, czy były szef państwa działał jedynie jako konsultant – co byłoby całkowicie zgodne z prawem – czy też angażował się w potencjalnie przestępcze działania lobbingowe w imieniu rosyjskich oligarchów.

Według portalu Sarkozy na początku 2020 roku otrzymał płatność w wysokości 500 tys. euro za wypełnienie kontraktu w tej sprawie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że to nie jedyne prawne perypetie byłego prezydenta Francji. 1 marca francuski sąd wyda werdykt w oddzielnym procesie korupcyjnym, w którym Sarkozy’emu grozi pozbawienie wolności do czterech lat. Sarkozy jest oskarżony o próbę nielegalnego uzyskania informacji od sędziego na temat dotyczącego go śledztwa. Także w marcu Sarkozy ma stanąć przed sądem pod zarzutem naruszenia zasad finansowania kampanii wyborczej w 2012 roku. Prokuratorzy nadal prowadzą też dochodzenie w sprawie finansowania jego kampanii w 2007 roku przez Libijczyków.

Kresy.pl / rfi.fr

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz