Merkel deklaruje konieczność dialogu z Rosją

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjęła w sobotę Władimira Putina. Pierwsze deklaracje Merkel świadczą o woli intensyfikacji dialogu z Rosją.

Merkel przyjęła w sobotę prezydenta Rosji w brandenburskim pałacu Meseberg. Putin przybył do Niemiec z Austrii, gdzie uczestniczył w uroczystościach ślubnych minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl. Niemiecka kanclerz tłumaczyła w sobotę organizację spotkania tym, że „kontrowersyjne tematy mogą zostać rozwiązane tylko w rozmowie i dzięki rozmowie”, a „w kryzysowej dyplomacji międzynarodowej nie można zrezygnować z Rosji”. Według rzecznika rosyjskiego prezydenta Dmitrija Pieskowa rozmowy trwały trzy godziny.

Obaj przywódcy przyznali, że tematem ich rozmów była sytuacja w Syrii i na Ukrainie. W przypadku tej pierwszej Merkel naciskała na reformę konstytucyjną i przeprowadzenie nowych wyborów. Tymczasem Putin podkreślił konieczność udzielenia Syrii wszechstronnej pomocy finansowej i humanitarnej tak aby stworzyć warunki dla powrotu do kraju milionów syryjskich uchodźców i emigrantów. „To potencjalnie ogromne obciążenie dla Europy, dlatego musimy zrobić wszystko, by ci ludzie wrócili do domu” – powiedział rosyjski prezydent – „Mówiąc to mam na myśli wszelką pomoc humanitarną dla Syryjczyków i pomoc regionom, z których uchodźcy wyjechali, tak aby mogli tam wrócić”. Według niego trzeba zainwestować przede wszystkim w odbudowanie syryjskiej służby zdrowia i infrastruktury dostarczającej wodę pitną.

Z większą rezerwą Merkel i Putin mówili o sytuacji na Ukrainie. Zarówno niemiecka kanclerz jak i rosyjski prezydent wyrazili niezadowolenie z realizacji porozumień mińskich przewidujących polityczne środki rozwiązania konfliktu w Donbasie. „Niestety nie robimy postępów” – przyznał Putin. Merkel przypomniała o inicjatywie Niemiec by wprowadzić do Donbasu siły pokojowe ONZ. Putin sceptycznie odniósł się do tej koncepcji. Rozmowy dwojga przywódców dotyczyły także gazociągu Nord Stream 2. Merkel zadeklarowała, że Ukraina „musi odgrywać ważną rolę w tranzycie gazu do Europy”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Rozmowy były długie. Bardzo okolicznościowe, długie rozmowy w tematach, które były zaznaczone w oświadczeniu prezydenta i kanclerz” – komentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dodał, że przywódcy rozmawiali także o dwustronnych relacjach Rosji i Niemiec i w tym kontekście odnotowali wzrost obrotów handlowych między swoimi państwami. Merkel i Putina mieli wspólnie sprzeciwiać się „polityzacji” kwestii gazociągu Nord Stream 2. „Jest zrozumienie, że bezwarunkowo, projekt jest komercyjnie opłacalny, konkurencyjny, dlatego trzeba podjąć działania dla jego ochrony przed atakami” – stwierdził Pieskow.

dw.de/rp.pl/ria.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz