Sześć spółek ukaranych za finansowanie budowy Nord Stream 2 bez wymaganej zgody Prezesa UOKiK złożyło odwołanie od decyzji” – poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).  Wśród wspomnianych spółek jest m.in. rosyjski Gazprom. 

UOKiK poinformował w piątek, że sześć spółek, które zostały na początku października ukarane za finansowanie budowy Nord Stream 2 bez wymaganej zgody Prezesa Urzędu, złożyło odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ukarane zostały następujące spółki: Gazprom, Engie Energy, OMV, Shell, Uniper i Wintershall.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Podkreślono, że odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu jest przekazywane do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za pośrednictwem UOKiK. Zgodnie z przepisami, Prezes Urzędu przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 miesięcy. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informował w październiku, że na Gazprom została nałożona kara w wysokości 29 miliardów złotych. Ukarane zostały też pozostałe spółki biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2 – otrzymały łączną karę w wysokości 234 milionów złotych.

Zarzuty w opisywanej sprawie zostały postawione dwa lata temu sześciu firmom: Gazpromowi, Engie Energy, OMV, Shell, Uniper i Wintershall.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nord Stream 2 jest projektem liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej, która prowadzi przez Bałtyk, z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Jej moc przesyłowa wynosi 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg miał zostać ukończony do końca 2019 roku. Rosja zamierzała znacznie jednocześnie w znacznym stopniu ograniczyć przesyłanie gazu tranzytem rurociągami, które biegną przez terytorium Ukrainy.

W sierpniu UOKiK nałożył na Gazprom karę w wysokości 213 mln złotych.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz