„Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył ponad 29 miliardów zł kary na Gazprom i ponad 234 miliony zł na 5 pozostałych spółek uczestniczących w budowie rurociągu  – to skutek braku zgody na transakcję Nord Stream 2” – poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że we wtorek na Gazprom została nałożona kara w wysokości 29 miliardów złotych. Ukarane zostały też pozostałe spółki biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2 – otrzymały łączną karę w wysokości 234 milionów złotych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Podkreślono, że decyzja skutkuje dla podmiotów obowiązkiem rozwiązania umowy zawartej na finansowanie gazociągu NS2.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

UOKiK przypomina, że zarzuty zostały w tej sprawie postawione dwa lata temu sześciu firmom: Gazpromowi, Engie Energy, OMV, Shell, Uniper i Wintershall.

„Nie znalazłem żadnych okoliczności łagodzących. Działania sześciu spółek wywarły negatywny wpływ na konkurencję na rynku gazu ziemnego w Polsce, który odgrywa ogromną rolę dla całej gospodarki, w tym sytuacji gospodarstw domowych” – powiedział w środę prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Uważa on, że uruchomienie Nord Stream 2 zagrozi ciągłości dostaw gazu ziemnego do Polski. Wysoce prawdopodobny jest także wzrost cen surowca – zostaną nim obciążeni polscy konsumenci.

„Realizacja tej inwestycji zwiększa zależność ekonomiczną od rosyjskiego gazu nie tylko Polski, ale i innych krajów europejskich. Pod względem bezpieczeństwa energetycznego przedsięwzięcie to dzieli Europę na dwie części, z granicą na Odrze. Zadziwia brak zrozumienia tej kwestii przez zachodnie koncerny, biorące udział w przedsięwzięciu naruszającym nie tylko konkurencję na rynku, ale również europejskie bezpieczeństwo energetyczne” – podkreślił prezes UOKiK.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rosja: spadek eksportu gazu, ropy, węgla i prądu. Gazprom traci połowę dochodów

Podkreślił, że nałożone kary mają na celu zarówno nakłonić strony do przestrzegania prawa, jak również zniechęcić inne podmioty do podobnych zachowań naruszających prawo antymonopolowe, do których mogłoby dojść w przyszłości.

„W tym wypadku niezbędne było również zastosowanie innych środków prawnych, tak by przywrócić stan sprzed dokonania koncentracji. Skorzystaliśmy ze wszystkich przysługujących nam narzędzi” – wyjaśnił Chróstny.

Urząd podkreślił w środę, że kary są skutkiem braku zgody na transakcję Nord Stream 2. „Na mocy decyzji Prezesa UOKiK podmioty mają obowiązek rozwiązać umowy zawarte na finansowanie gazociągu NS2” – podkreśla UOKiK.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nord Stream 2 jest projektem liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej, która prowadzi przez Bałtyk, z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Jej moc przesyłowa wynosi 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg miał zostać ukończony do końca 2019 roku. Rosja zamierzała znacznie jednocześnie w znacznym stopniu ograniczyć przesyłanie gazu tranzytem rurociągami, które biegną przez terytorium Ukrainy.

W sierpniu UOKiK nałożył na Gazprom karę w wysokości 213 mln złotych.

twitter.com / pap / uokik.gov.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz