Premier Mateusz Morawiecki zdecydowanie opowiada się za tym, aby zaproponowane Polsce przez Niemcy systemy Patriot zostały wysłane na zachodnią Ukrainę. Jednocześnie, pytany o to, czy Polska przekaże Ukrainie swoje Patrioty, odpowiada, że to nie czas „na takie dywagacje” i „jak przyjadą, to będziemy razem z prezydentem, ministrem obrony narodowej decydowali o ich szczegółowej dyslokacji”.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego jednym z głównych tematów była kwestia przyjęcia przez Polskę niemieckiej oferty w sprawie systemów obrony powietrznej Patriot.

Biały Dom w poniedziałek poinformował, że popiera "prawo Chińczyków do pokojowego protestu przeciwko blokadom COVID-19" i nie widzi wpływu demonstracji na łańcuch dostaw - przekazała agencja prasowa Reuters. (więcej…)

Zakupy, zdj. ilustracyjne

W listopadzie inflacja CPI w Polsce w ujęciu rocznym wyniosła 17,4 proc., czyli o 0,5 pkt proc. mniej niż w październiku – wynika z nowych danych GUS. W ujęciu miesięcznym, ceny wzrosły o 0,7 proc. Z kolei PKB Polski w III kwartale tego roku wzrósł o 3,5 proc. rdr, przy czym zdaniem analityków daje się zauważyć wyraźne hamowanie konsumpcji i inwestycji.

W środę Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek wskaźnika wzrostu cen towarów i usług w Polsce za listopad br. Wynika z niego, że w mijającym właśnie miesiącu, inflacja wyniosła 17,4 proc. w ujęciu rok do roku (rdr). W październiku br. wskaźnik ten wyniósł 17,9 proc.

W składzie ropy i produktów ropopochodnych w obwodzie briańskim w Rosji, blisko granicy z Białorusią i Ukrainą, wybuchł pożar. Jak podaje „Izwiestija”, mógł go wywołać ładunek wybuchowy zrzucony z drona.

W środę w składzie ropy i produktów ropopochodnych w obwodzie briańskim w zachodniej części Rosji wybuchł pożar.

Francja przekazała Ukrainie systemy artylerii rakietowej LRU, będące odmianą amerykańskich wyrzutni M270.

Ukraina otrzymała od Francji systemy artylerii rakietowej LRU. Poinformował o tym we wtorek ukraiński minister obrony, Ołeksij Reznikow.

Pentagon rozważa propozycję Boeinga. Chodzi o dostarczenie Ukrainie tanich, małych precyzyjnych bomb, które mogą razić cele w odległości 150 km - podała w poniedziałek agencja Reuters. To system Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB). Medium powołuje się na anonimowe źródła.

Proponowany przez Boeinga system, Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB), to jeden z kilku wariantów produkcji nowej amunicji dla Ukrainy i wschodnioeuropejskich sojuszników USA - pisze Reuters. "Amerykańskie i sojusznicze zapasy wojskowe kurczą się, a Ukraina staje w obliczu rosnącego zapotrzebowania na bardziej wyrafinowaną broń" - podkreśla agencja.

System GLSDB może zostać dostarczony Ukrainie już wiosną 2023 r. - wskazują na to dokumenty, do których dotarła agencja Reuters. System łączy w sobie bombę o małej średnicy GBU-39 (SDB) z silnikiem rakietowym M26. Oba są powszechnie dostępne w zasobach USA.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 165 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
22%