Donald Trump będzie "przeciwko Amerykanom", jeśli zdecyduje się wspierać Rosję w sprawie Ukrainy, powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski w CNN, udzielając wywiadu. (more…)

Obecnie Krym i Sewastopol stanowią integralną część Rosji, podkreślił prezydent Rosji Władimir Putin w przemówieniu do czytelników książki o półwyspie, jaką zamieszczono na oficjalnym portalu Kremla.

Na oficjalnej stronie internetowej administracji prezydenta Rosji opublikowano pracę historiograficzną „Krym. Karty historii od czasów starożytnych do współczesności”. Ma ona uzasadniać prawa państwa rosyjskiego do Półwyspu Krymskiego, podała w niedzielę agencja informacyjna TASS.

"Prawdziwie pamiętnym kamieniem milowym dla mieszkańców Sewastopola i Krymu był dzień 16 marca 2014 r., kiedy dokonali oni zdecydowanego, jednoznacznego wyboru – związać się z Rosją na zawsze. Dziś Krym i Sewastopol stanowią jego integralną część” – podkreślił Putin przemawiając z okazji publikacji.

W sprawie obronności korygujemy filozofię poprzedniego rządu, bo musimy zmodernizować wojsko i przygotować się w perspektywie dwóch-trzech lat, a nie pięciu-sześciu – powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Nowym Jorku, szef MSZ Radosław Sikorski został zapytany przez PAP o politykę rządu w obliczu osłabiania wiarygodności sojuszniczej USA. Zaznaczył, że „pierwszą polisą ubezpieczeniową jest silne i nowoczesne wojsko polskie”.

Na Białorusi w niedzielę odbywają wybory parlamentu i rad lokalonych. Przy tej okazji Aleksandr Łukaszenko zasugoerował, że szykuje się do formalnego startu kolejnych wyborach głowy państwa.

W niedzielę obywatele Białorusi są zachęcani przez władze do przyjścia do urn. W państwie tym odbywają się bowiem wybory do Izby Reprezentantów czyli izby niższej białoruskiego parlamentu. Wybierani są również człownkowie rad lokalnych. To pierwsze wybory w kraju od wyborów prezydenckich 2020 r. Oficjalne wyniki dające Łukaszence zwycięstwo z 80 proc. głosów zdetonowały wówczas masowe protesty uliczne zwolenników głównej opozycyjnej kandydatki Swietłany Cichanowski, które miesiącami były pacyfikowane przez służby bezpieczeństwa. Sama Tichanowska nie uznała tych wyników, stanęła na czele ruchu opozycyjnego, kończąc na emigracji.

W niedzielę przypada główny dzień wyborów, choć w ciągu pięciu poprzedzających dni można było brać udział w głosowaniu przedterminowym. To praktyka od dawna stosowana na Białorusi mająca pomóc zapewnić wysoką frekwencję. Według oficjalnych danych Centralnej Komisji Wyborczej w czasie wyborów przedterminowych głosy miało oddać aż 41,71 proc. uprawnionych.

Policjanci z KMP w Tychach zostali zaatakowani podczas interwencji domowej. "Byli uderzani i gryzieni przez pięcioro obywateli Ukrainy" - przekazała rzecznik jednostki.

Do zdarzenia doszło w sobotę po godzinie 22. Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Tychach otrzymał zgłoszenie o zakłócaniu ciszy nocnej przez lokatorów jednego z mieszkań przy ulicy Darwina. Na miejsce wysłano patrol.

"Funkcjonariusze zostali zaatakowani przez nietrzeźwych lokatorów. Byli uderzani i gryzieni przez napastników. Na miejsce skierowane zostały dodatkowe siły w postaci trzech patroli" - portal Wirtualna Polska cytuje mł. asp. Paulinę Kęsek, p.o. rzecznik prasowej KMP w Tychach.

W Niemczech 49% respondentów najnowszego sondażu sprzeciwia się dostarczeniu Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus. (more…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 48 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
6%