Stany Zjednoczone zawetowały w środę rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy. Jako jedyne spośród 15 członków wyraziły sprzeciw.

Robert Wood, zastępca przedstawiciela USA przy ONZ, powiedział, że Waszyngton jasno dał do zrozumienia, że jego państwo ​​poprze tylko taką rezolucję, która wyraźnie wzywa do natychmiastowego uwolnienia izraelskich zakładników jacy pozostają w rękach Hamasu, przekazała agencja informacyjna Reutera. Jak dodał Wood - "Trwałe zakończenie wojny musi nastąpić wraz ze zwolnieniem zakładników. Te dwa pilne cele są nierozerwalnie ze sobą powiązane".

Pozostała części Rady Bezpieczeństwa solidarnie ostro skrytykowała USA za zablokowanie rezolucji przedłożonej wspólnie przez 10 niestałych członków rady: Algierię, Ekwador, Gujanę, Japonię, Maltę, Mozambik, Koreę Południową, Sierra Leone, Słowenię i Szwajcarię.

Międzynarowody Trybunał Karny wydał w czwartek nakaz aresztowania premiera Izraela Binjamina Netanjahu, byłego izraelskiego ministra obrony Joawa Galanta i jednego z liderów Hamasu Mohammeda Deifa.

Izba Przygotowawcza Trybunałi w Hadze przekazała, że ​​„wydała nakazy aresztowania dwóch osób, pana Benjamina Netanjahu i pana Joawa Galanta, za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne popełnione od co najmniej 8 października 2023 r. do co najmniej 20 maja 2024 r., czyli dnia, w którym prokuratura złożyła wnioski o nakazy aresztowania”, zacytował w czwartek portal Middle East Monitor.

Trybunał stwierdził, że „znalazł uzasadnione podstawy”, aby sądzić, że Netanjahu i Gallant „ponoszą odpowiedzialność karną za następujące zbrodnie jako współsprawcy wspólnie z innymi: zbrodni wojennej głodzenia jako metody prowadzenia wojny oraz zbrodni przeciwko ludzkości morderstwa, prześladowania".

Ukraina prowadzi z USA rozmowy ws. przekazania bardziej zaawansowanych systemów obrony powietrznej, zdolnych zestrzeliwać takie rakiety, jak rosyjskie pociski systemu Oriesznik – informują ukraińskie media. Na liście życzeń jest tez m.in. antybalistyczny system THAAD.

Jak podają media na Ukrainie, w tym rządowa agencja informacyjna Ukrinform, rząd w Kijowie prowadzi ze Stanami Zjednoczonymi rozmowy, dotyczące przekazania stronie ukraińskiej systemów obrony powietrznej, zdolnych do zestrzeliwania rakiet balistycznych, w tym nawet międzykontynentalnych.

Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi (KGB) twierdzi, że na terytorium Polski szkolone są "komórki terrorystyczne", co ma odbywać się przy wsparciu polskiej jednostki specjalnej „Grom”.

Oskarżenie takie sformułował szef Wydziału Śledczego KGB Konstantin Byczek w programie wyemitowanym przez telewizję ONT, jak zrelacjonowała w środę telewizja RBK. „Komisja otrzymała wiarygodne dane, że niektórzy członkowie formacji przechodzą szkolenie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przy bezpośrednim udziale sił specjalnych GROM” – powiedział Byczek.

Byczek twierdzi nawet, że władze Polski miała zostać ostrzeżone, ale „w odpowiedzi na to zaostrzono jedynie środki tajności ze strony uczestników tych komórek terrorystycznych”. Polskie władze, powiedział przedstawiciel KGB, zaleciły swoim uczestnikom „zalegalizowanie się pod przykrywką klubów airsoftowych” i „ograniczenie rozpowszechniania informacji agitacyjnej w domenie publicznej”.

Senat Stanów Zjednoczonych odrzucił projekt, który miał na celu zablokowanie sprzedaży ofensywnej broni USA do Izraela, by skłonić Tel Awiw do zawieszenia broni.

Projekt o wstrzymaniu sprzedaży amerykańskiej amunicji czołgowej Izraelowi został w środę odrzucony głosami 78 senatorów. Poparło go jedynie 18 senatorów z Partii Demokratycznej. Także dwa kolejne projekty przepadły poparte przez zaledwie kilkunastu członków izby wyższej amerykańskiego parlamentu, jak zrelacjonowała Al Jazeera.

Autorem odrzuconego projektu był znany przedstawiciel lewicy Partii Demokratycznej Bernie Sanders. Katarska telewizja podkreśliła, że była to pierwsza próba zablokowania zbrojenia Izraela w amerykańskim parlamencie od czasu wybuchu intensywnej wojny w Strefie Gazy. Choć uzyskała poparcie tylko mniejszości senatorów Al Jazeera oceniła to jako pierwsze pęknięcie konsensusu.

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w czwartek nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego szefa obrony, a także przywódcy Hamasu, Ibrahima Al-Masriego, za domniemane zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w konflikcie w Strefie Gazy. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%