Rząd Węgier zgodnie z zapowiedziami kontynuuje wywieranie presji na Ukrainę w celu obrony praw kresowych Węgrów.

Rząd Węgier wysłał do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga oraz do wszystkich krajów członkowskich NATO memorandum wzywające sojusz do weryfikacji polityki wobec Ukrainy. – ujawniła w piątek Ukraińska Prawda.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Fakt otrzymania memorandum potwierdzono ukraińskim dziennikarzom w kwaterze głównej NATO. Jego istnienie potwierdza także oficjalna strona węgierskiego rządu. Dokument jest zatytułowany „Memorandum: inicjatywa stworzenia nowej polityki NATO wobec Ukrainy”. O jego wadze świadczy fakt, że został przyjęty 18. maja br. na pierwszym posiedzeniu węgierskiego rządu po wyborach parlamentarnych.

Według Ukraińskiej Prawdy, która dotarła do treści dokumentu, jest on przepełniony ostrą krytyką Ukrainy. Rząd Orbana uważa, że „reformy na Ukrainie zakończyły się fiaskiem”.

„Ukraińskie państwo osłabło do tego stopnia, że nie jest ono zdolne do wykonywania swoich podstawowych zobowiązań, w tym zapewnienia rządów prawa i sprawnego zarządzania w sferze ekonomicznej, socjalnej i politycznej”. – napisano w memorandum. Wskazano w nim także na nieustanne ataki na prawa mniejszości narodowych, w tym na ukraińską ustawę o oświacie, która zagraża ponadpodstawowemu szkolnictwu mniejszości narodowych (także szkolnictwu zakarpackich Węgrów). „Pomimo obietnic ukraiński rząd niezwłocznie przystąpił do wdrażania dyskryminujących regulacji” – napisano w memorandum.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak twierdzi Ukraińska Prawda, węgierski rząd wskazał, że do takiej sytuacji doszło na Ukrainie „pomimo bezprecedensowego stopnia politycznego wsparcia i pomocy finansowej [z zagranicy – red.]”. W memorandum zasugerowano także, iż Ukraina zagraża sąsiadom.

„Państwo, które już jest słabe, staje się coraz bardziej wrażliwe na wpływy zewnętrzne i wewnętrzne. Doszło do tego, że Ukraina stała się wyzwaniem dla bezpieczeństwa swoich sąsiadów, w tym dla Węgier”. – twierdzi węgierski rząd. W tym kontekście wskazano, że Ukraina postanowiła ostatnio obsadzić wojskiem granicę z NATO, mimo że wcześniej tego nie robiła.

W związku z tym rząd Węgier uważa, że NATO powinno zweryfikować swoje podejście do Ukrainy: „W celu zachowania stabilności w regionie na wschodnich rubieżach aliansu NATO powinno dostosować swoją politykę odnośnie Ukrainy do nowych okoliczności” – cytuje dokument Ukraińska Prawda.

Rząd Orbana nie wykluczył jednak możliwości kontynuowania polityki zbliżenia NATO z Ukrainą. Warunkiem kontynuowania tego procesu miałoby być wypełnianie przez Ukrainę jej zobowiązań, w tym ochrony praw mniejszości narodowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Węgry blokują relacje Ukrainy z NATO

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / kormany.hu

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz