Włochy oficjalnie ogłosiły wycofanie się ze strategicznej inicjatywy Chin – Pasa i Szlaku. Italia była jedynym państwem skupionego wokół USA klubu G7, który uczestniczył w inicjatywie.

Rzym ogłosił dołączenie do Pasa i Szlaku cztery lata temu. Środki masowego przekazu napisały w środę o “miesiącach niepewności” w sprawie dalszego uczestnictwa Włoch w kluczowym dla chińskiej polityki zagranicznej formacie. Jak podała w środę Al Jazeera za agencją informacyjną Reutera, rząd Włoch przesłał już do Pekinu list z oświadczeniem o wycofaniu się z inicjatywy.

Mamy zamiar utrzymać doskonałe stosunki z Chinami, nawet jeśli nie będziemy już częścią Inicjatywy Pasa i Szlaku” – podało źródło z kręgu włoskiego rządu. „Inne kraje G7 mają bliższe stosunki z Chinami niż my, mimo że nigdy nie były [w inicjatywie] – dodał rozmówca dziennikarzy. Według włoskiej gazety “Corriere della Sera”, która jako pierwsza poinformowała o decyzji, wiadomość o niej została przekazana do “Państwa Środka” trzy dni temu.

Premier Giorgia Meloni, która odziedziczyła decyzję po poprzednim rządzie, była sceptyczna wobec Pasa i Szlaku, twierdząc, że nie przyniosła ona jej krajowi korzyści. Zawarta w 2019 umowa o uczestnictwie miała obowiązywać do marca 2024 r. z opcją automatycznego przedłużenia, w przypadku nie wyrażenia woli wycofania się przed upływem tego terminu.

Koncepcja spięcia Eurazji transkontynentalnymi magistralami transportowymi, obejmującej zarówno połączenia drogowe jak i kolejowe, ogłosił w 2013 r. chiński przywódca Xi Jingping. Zwiększenie przepustowości transportu lądowego w Eurazji ma pozwolić Chinom na częściowe uniezależnienie się do handlu morskiego, w pełni kontrolowanego przez dominującą na światowych oceanach marynarkę wojenną USA. Na Zachodzie inicjatywę nazywano pierwotnie “nowym jedwabnym szlakiem”.

Jednak USA od czasu prezydentury Donalda Trumpa obrały kurs na politykę antychińską i naciskają na wszystkich swoich sojuszników, by ograniczali współpracę z ChRL.

Czytaj także: Xi Jinping wyznaczył priorytety rozwoju Pasa i Szlaku w programowym przemówieniu

Według szacunków Centre for Economics and Business Research, o których informowaliśmy w grudniu 2019 roku, na realizacji projektu Nowego Jedwabnego Szlaku PKB Polski mogłaby do 2040 roku zyskać nawet 48 mld dolarów. Jednak ze względu na perturbacje polityczne transkontynentalne przez Eurazję coraz częściej omijają nasz kraj. Jednak wojna na Ukrainie ograniczyła rolę, jaką Polska może odgrywać w tym formacie współpracy.

aljazeera.com/trtworld.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply