Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping ogłosił w środę osiem głównych tez w sprawie rozwoju koncepcji międzynarodowego “Pasa i Szlaku”.

Xi Jinping wystąpił z przemówieniem na III Forum Współpracy Międzynarodowej “Pasa i Szlaku”, które odbywa się w Pekinie, a na który przybyli przywódcy Rosji i państw azjatyckich. Zapowiedział podczas ceremonii otwarcia budowę “wielowymiarowej sieć łączności” łączącej różne kontynenty, zrelacjonował w środę portal News.cn.

Xi Jingping zapowiadał budowy sieci kolei wysokich prędkości, który ma połączyć Chiny z Europą. Przywódca zapowiadał zorganizowanie Forum Współpracy Ekspresów Kolejowych Chiny-Europa.

Zwracał też uwagę na znaczenie transkaspijskiego korytarza transporotwego. Choć oznacza to konieczność transportu intermodalnego, dla pokonania Morza Kaspijskiego, szlak przez Azję Środkową, Kaukaz i Turcję może okazać się alternatywą dla kierunku przez Rosję, Białoruś bądź Ukrainę, w oczywisty sposób dziś zdestabilizowanego.

Jak twierdził Chiny już, wraz z innymi stronami, zbudują nowy korytarz logistyczny przez kontynent euroazjatycki, połączony bezpośrednim transportem kolejowym i drogowym. „Będziemy energicznie integrować usługi portowe, żeglugowe i handlowe w ramach Morskiego Jedwabnego Szlaku oraz przyspieszymy budowę Nowego Międzynarodowego Korytarza Handlowego Lądowo-Moorskiego i Powietrznego Jedwabnego Szlaku” – mówił Xi Jinping.

Chiny będą wspierać otwartą gospodarkę światową, a handel towarami i usługami ma w latach 2024–2028 ma przekroczyć odpowiednio 32 biliony dolarów i 5 bilionów dolarów – powiedział Xi. Powiedział, że kraj utworzy pilotażowe strefy współpracy w zakresie handlu elektronicznego w ramach “nowego jedwabnego szlaku” oraz zawrze umowy o wolnym handlu i traktaty o ochronie inwestycji z większą liczbą krajów.

Xi Jinping zapowiedział, że kraj usunie wszelkie ograniczenia w dostępie do inwestycji zagranicznych w sektorze produkcyjnym. Co roku będą organizowane przez Chińczyków Global Digital Trade Expo.

Chiński Bank Rozwoju i Chiński Bank Eksportu-Importu utworzą fundusz o wartości 350 miliardów juanów (48,75 miliardów dolarów amerykańskich) na projekty logistyczne, dodatkowe 80 miliardów juanów zostanie przeznaczone na Fundusz Jedwabnego Szlaku.

Chiny zrealizują też 1000 projektów pomocy w zakresie środków do życia na małą skalę oraz zacieśnią współpracę w zakresie edukacji zawodowej poprzez Warsztaty Luban i inne inicjatywy, powiedział Xi.

Podczas konferencji prezesów firm z kajów reprezentowanych, która odbyła się w trakcie forum, zawarto umowy o wartości 97,2 miliarda dolarów – ujawnił przewodniczący ChRL.

Pekin chce pogłębiać współpracę w obszarach takich jak zielona infrastruktura, zielona energia i ekologiczny transport, a także zwiększać wsparcie dla Międzynarodowej Koalicji na rzecz Zielonego Rozwoju. „Chiny będą w dalszym ciągu organizować konferencję BRI Green Innovation Conference oraz ustanawiać mechanizmy dialogu i wymiany dla branży fotowoltaicznej oraz sieć ekspertów w zakresie rozwoju ekologicznego i niskoemisyjnego” – powiedział Xi. W ramach tego zaoferował 100 tys. kursów dla specjalistów z innych państw uczestniczących “Pasie i szlaku”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chiny będą w dalszym ciągu wdrażać plan działania w zakresie współpracy w zakresie nauki, technologii i innowacji, technologii i innowacji w zakresie Pasa i Szlaku. W tej sprawie Chińczycy chcą zwołać odrębną konferencję. Zwiększona ma zostać także liczba wspólnych laboratoriów do 100 w ciągu najbliższych pięciu lat. Pekin chce wspierać młodych naukowców z innych krajów w pracy nad krótkoterminowymi programami w Chinach, powiedział przywódca.

Chiny będą wspierać wymianę między społeczeństwami. Chiny będą gospodarzem Forum Liangzhu, którego celem będzie wzmocnienie dialogu międzycywilizacyjnego z krajami partnerskimi Inicjatywy. Oprócz utworzonych Międzynarodowej Ligi Teatrów Jedwabnego Szlaku, Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Jedwabnego Szlaku, Międzynarodowego Sojuszu Muzeów Jedwabnego Szlaku i Międzynarodowego Sojuszu Bibliotek Silk Road teraz budowany jest Międzynarodowy Sojusz Turystyczny Miast Jedwabnego Szlaku. Xi dodał, że Chiny będą nadal realizować program stypendialny chińskiego rządu „Jedwabny Szlak”.

Przewodniczący Xi Jinping podkreślał znaczenie uczciwości we wzajemnej współpracy uczestników inicjatywy „Pasa i Szlaku”. Inicjatywa ma objąć współpracę w dziedzinie energii, podatków, sektora finansowego, ekologicznego rozwoju, ograniczania skutków katastrof, walki z korupcją, mediów i kultury – podsumował Xi. Powiedział, że Chiny będą w dalszym ciągu organizować Forum i powołają jego stały sekretariat.

Czytaj także: BRICS rozszerzy się o sześć państw

english.news.cn/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply