Chiny: Kara śmierci dla byłego szefa państwowego funduszy inwestycyjnego

Były szef jednego z dużych chińskich funduszy inwestycyjnych kontrolowanych przez państwo został skazany za korupcję i bigamię.

Sąd w mieście Tianjin wydał we wtorek wyrok w sprawie Lai Xiaomina, byłego członka Komunistycznej Partii Chin i prezesa China Huarong Asset Management Co. – funduszu inwestycyjnego kontrolowanego przez państwo. Lai był sądzony za przyjęcie łapówek o równowartości 260 mln dolarów oraz bigamię. Sąd wymierzył mu karę główną.

Postępowanie zostało nagłośnione w kwietniu 2018 r. Lai Xiaomin został wówczas pozbawiony stanowiska w firmie i wyrzucony z partii. Postępowanie śledczych wykazało nie tylko korupcję na wielką skalę, ale też to, że Lai żył z kobietą “jak mąż z żoną przez długie okresy czasu” i posiadał z nią pozamałżeńskie dzieci, jak przytoczył portal telewizji France24.

Sam przestępca złożył w swojej sprawie obszerne wyjaśnienia nie tylko przed śledczymi i sędzią, ale też współobywatelami. W styczniu zeszłego roku Lai Xiaomin wystąpił w programie telewizji państwowej CCTV. Poza nagrywaniem wypowiedzi oskarżonego jej kamera nagrała też sejfy w jego mieszkaniu w Pekinie wypchane gotówką, należące do niego sztabki złota i luksusowe samochody.

Obecny przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej oraz sekretarz generalnych Komunistycznej Partii Chin XI Jingping wkrótce po dojściu do władzy w 2012 r. rozpoczął akcję antykorupcyjną na szeroką skalę nazwaną “polowaniem na pchły i tygrysy” bowiem objęła także wysokich funkcjonariuszy państwowych i partyjnych.

Czytaj także: Chińska sonda wróciła z próbkami z księżyca [+VIDEO]

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply