Chiny stały się trzecim państwem, które zdołało przywieźć próbki skał z powierzchni Księżyca na Ziemię.

Zasobnik sondy Chang’e 5 wylądował na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej w środę o godz. 1.45 czasu miejscowego. Lądowanie miało miejsce na terenie północnego regionu kraju – Mongolii Wewnętrznej  jak podała agencja Fergana News. Według portal “South China Morning Post” kapsuła spadła w rejonie Siziwang.

Rakieta wynosząca sondę w przestrzeń kosmiczną wystartowała z wyspy Hainan 24 listopada. W trakcie 23-dniowej misji sonda z powodzeniem wylądowała na powierzchni Księżyca. Tam pobrała próbki z powierzchni naturalnego satelity Ziemi przy okazji ustawiając na jego powierzchni flagę ChRL. Przywożąc księżycowy materiał na naszą planetę Chang’e 5 była pierwszą taką misją od 44 lat. Jak do tej pory próbki z Księżyca pozyskały tylko Związek Radziecki i USA.

Change 5 pobrała łącznie około 2 kg materiału skalnego z obszaru Oceanu Procellarum w okolicy Mons Rümker na jasnej stronie księżyca. Materiał został pobrany nie tylko z samej powierzchni. Dzięki specjalnemu świdrowi sonda pobrała materiał także z głębokości 2 m. Według “South China Morning Post” Chińczycy pobrali próbki z obszaru znacznie młodszego geologicznie niż Rosjanie i Amerykanie.

Po wylądowaniu sondy próbki zostały załadowane na specjalny śmigłowiec, który zabrał je do Pekinu.

Gratulacje zespołowi naukowców odpowiedzialnych za przeprowadzenie misji złożył przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jingping. Podkreślając jak wiele trudności musieli pokonać przywódca powiedział – “Wasze niezwykłe dokonania na zawsze pozostaną w pamięci naszego kraju i ludzi”. Xi złożył naukowcom gratulacje w imieniu rządu państwa, Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin oraz Centralnej Komisji Wojskowej.

scmp.com/fergana.news/xinhuanet.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply