Po tygodniach protestów przeciwko forsowanej przez rząd Binjamina Netanjahu reformie wymiaru sądownictwa, w Tel Awiwie doszło do starcia.

W ramach protestu przeciwnicy działań prawicowego rządu zablokowali w środę przebiegającą przez Tel Awiw drogę szybkiego ruchu. Siły bezpieczeństwa uznały to za działanie niedopuszczalne i ruszyły na manifestantów. Telewizja France24 twierdzi, że użyto przeciw nim zasobników z gazem łzawiącym oraz armatki wodnej.

 

Portal telewizji uznał jednak za stosowne podkreślić, że akcja sił bezpieczeństwa nastąpiła jak minister bezpieczeństwa narodowego, nacjonalista Itamar Ben-Gvir wezwał służby do “twardej odpowiedzi” wobec blokujących, których nazwał “anarchistami”. Jak rozwinął – „Nie będziemy tolerować przemocy wobec policji, blokowania drogi i rażących naruszeń praw kraju. Prawo do protestu nie jest prawem do anarchii”

Atakowani protestujący skandowali “państwo policyjne”. Do sieci wyciekły nagrania obrazujące jak jeden z policjantów przyciska obywatela kolanem do ziemi, uciskając jego szyję. Na innym widać ranną osobę twierdzącą, że granat hukowy uszkodził mu bębenki słuchowe.

 

Policja twierdzi, ze jej funkcjonariusze byli obrzucani kamieniami i butelkami z wodą. W efekcie zatrzymała 39 manifestantów. Natomiast 11 trafiło do szpitali na skutek różnego rodzaju obrażeń.

Za protestującymi ujął się opozycyjny polityk Jair Lapid. Uznał on, że rząd Netanjahu stracił kontrolę nad sytuacją i wezwał policję do powściągliwości. “Protestujący są patriotami” – napisał na Twitterze – “Walczą o wartości wolności, sprawiedliwości i demokracji. Rolą policji jest pozwolić im wyrazić swoją opinię i walczyć o kraj, który kochają ”.

Netanjahu twierdzi, że reforma jaką przygotował jego rząd ma za zadanie obronę sędziów przed wpływami zewnętrznymi. Tymczasem krytycy uważają wprost przeciwnie, podnosząc przy tym, że premier forsując zmiany, działa niejako we własnej sprawie, sam jest powiem figurantem postępowania, jako podejrzany o korupcję.

Uznają oni, że ustawa osłabi pozycję Sądu Najwyższego wobec pozostałych władz.

Czytaj także: Pogromy Palestyńczyków po zabójstwie żydowskich osadników [+VIDEO]

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply