W ciągu ostatniej doby doszło do wielu ataków na Palestyńczyków i ich mienie na Zachodnim Brzegu Jordanu. Przeprowadzali je izraelscy żołnierze i żydowscy osadnicy.

Do masowych ataków na Palestyńczyków doszło w rejonie miasta Nablus, szczególnie w miejscowościach Huwara, Zaatara, Burin and Asira al-Kiblija, jak podała za Palestyńskim Czerwonym Półksiężycem telewizja Al Jazeera. Według niego ofiarą przemocy padło około 390 ludzi, co skłoniło je do mówienia o “pogromie”.

37-letni Palestyńczyk zidentyfikowany jako Samih al-Aktasz został postrzelony w brzuch w niedzielę wieczorem przez osadników chronionych przez armię izraelską we wsi Zaatara. Ojciec pięciorga dzieci pięć dni temu wrócił z Turcji, gdzie pomagał jako wolontariusz ofiarom wielkiego trzęsienia ziemi sprzed trzech tygodni. Zmarł na skutek odniesionych obrażeń.

Większość Palestyńczyków została poszkodowana przez gaz łzawiący, którego zasobniki były wystrzeliwane przez armię izraelską, a także od wdychania dymu z pożarów wznieconych przez osadników.

Media palestyńskie donosiły o pchnięciach nożem i atakach z użyciem metalowych prętów i kamieni. Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że jedna osoba trafiła do szpitala po tym, jak została uderzona kamieniem w głowę, co spowodowało pęknięcie czaszki. Kolejna osoba została uderzona metalowym prętem w twarz.

Według Saddama Omary z Huwary żydowscy osadnicy niszczyli i podpalali sklepy, supermarkety, domy, drzewa, samochody, garaże samochodowe. Podpalali też domy mieszkalne. Według Al Jazeery łącznie około 30 budynków mieszkalnych.

Pogrom jest odwetem osadników za śmierć dwóch z nich, którzy zostali w niedzieli zastrzeleni w Huwarze przez Palestyńczycy. Zamordowani to dwudziestokilkuletni bracia z nielegalnego osiedla żydowskiego Har Bracha położonego na południe od Nablusu. Z kolei zamach ten mógł być rewanżem za środowy rajd izraelskiej armii w Nablusie, w skutek którego zginęło kilku Palestyńczyków, w tym przypadkowi cywile.

Liczba Palestyńczyków zabitych przez siły izraelskie i żydowskich osadników na palestyńskich terytoriach okupowanych od początku 2023 roku przekroczyła już 6o, w tym 13 dzieci. W 2022 r. z rąk Izraelczyków zginęło 171 Palestyńczyków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg Jordanu i wschodnią Jerozolimę w toku rozpoczętej przez nich wojny z państwami arabskimi w 1967 roku i rozpoczęli od razu akcję żydowskiego osadnictwa na tych terenach.

Budowa tych osiedli jest nielegalna w świetle prawa międzynarodowego i rezolucji ONZ, a zdecydowana większość państw uznaje je za nielegalne. Obecnie około 700 tysięcy Żydów, to jest 10 proc. populacji żydowskiej populacji w Izralu, żyje na tych dwóch  okupowanych obszarach.

aljazeera.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. abeldaniel
    abeldaniel :

    W tym artykule można przeczytac jak palestynczycy odwdzieczaja się za pomoc w Danii gdzie mieszkam: denkorteavis.dk/2020/palaestinensere-besatte-kirker-og-blev-beloennet-med-asyl-nu-er-langt-hovedparten-af-dem-doemt-for-kriminalitet/. Niedawno w Niemczech zabito dwie osoby w pociągu, sprawca to palestynczykow i tak można w nieskończoność.