Dziennikarka gazety „Haaretz” Noa Landau napisała na Twitterze, że premier Izraela Binjamin Netanjahu rzeczywiście zarzucił Polakom pomaganie Niemcom w Holokauście. Wcześniej ambasada Izraela zaprzeczała, że taka wypowiedź padła.

Jedną z osób, która odnotowała wpis Laudau, jest pisarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz. „Dzień dobry wciąż z Warszawy. Czekaliśmy całą noc na alternatywny samolot. W międzyczasie widzę, że Polacy otrzymują wyjaśnienia z biura Netanjahu, zgodnie z którym nie powiedział, że Polacy współpracowali z nazistami. Powiedział to. Ostre i proste. Wszyscy będą teraz kłamać, aby nie kłócić się z krajem, który zdecydował się zatrzeć jego historię w Holokauście. Hańba!” – brzmi tłumaczenie twita izraelskiej dziennikarki, które Ziemkiewicz zamieścił na Twitterze. „Powiedział i dobrze powiedział, zapewnia Noa Landau z Haaretza” – skomentował publicysta, który wcześniej uznał, że Netanjahu przed wyborami parlamentarnymi świadomie gra kartą antypolonizmu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1525.18 PLN    (6.93%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rafał Ziemkiewicz zauważył również, że antypolskie wypowiedzi izraelskich polityków są mocno nagłaśniane na świecie, podczas gdy ich późniejsze sprostowania są czynione tylko na polski, „wąski” użytek. „I tak się polaczków robi w ciul” – podsumował Ziemkiewicz.

Agencja AIP zauważyła, że na pokładzie samolotu odlatującego z Warszawy Netanjahu nie chciał zdementować swojej wypowiedzi o udziale Polaków w Holokauście a jedynie odsyłał w tej sprawie do swojego rzecznika.

Noa Landau była wśród dziennikarzy, którzy w izraelskich mediach przekazali słowa izraelskiego premiera o polskiej kolaboracji wypowiedziane w Warszawie. „Polacy kolaborowali z nazistami i nie znam nikogo, kto byłby kiedykolwiek pozwany za takie słowa” – cytowała Laudau słowa Netanjahu w relacji z 14. lutego.

Przypomnijmy, że ambasador Izraela zdementowała doniesienia nt. słów Netanjahu, ale nie gazety Haaretz, lecz Jerusalem Post. W liście do Marka Korowajczyka, dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych KPRM, dyplomatka oświadczyła, że „informacje podane przez „Jerusalem Post” na temat wypowiedzi premiera Netanjahu są nieprawdziwe”. Zaznaczyła, że była obecna na konferencji z udziałem premiera. „(…) nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali” – napisała. Podkreśliła, że w żadnym momencie Netanjahu nie wspomniał o „polskim narodzie” i że podtrzymywał polsko-izraelską deklarację z ubiegłego roku.

W piątek rano szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował, że strona izraelska złożyła oficjalne wyjaśnienia, które zadowoliły stronę polską. Wcześniej głos w tej sprawie zabrał prezydent Andrzej Duda proponując przeniesienie szczytu V4 z Izraela do Wisły, jeśli okaże się, że wypowiedź Netanjahu „brzmiała tak, jak podają media”.

Artykuł źródłowy na stronie „The Jerusalem Post” został do piątku rano mocno zedytowany. Nie ma tam żadnego akapitu z kontrowersyjnym cytatem. Obecnie (godz. 8:45) nosi tytuł „Polski prezydent wzywa do odwołania szczytu V4 w Jerozolimie po komentarzu premiera [Izraela] ws. II WŚ”. Niżej napisano: „’Polacy współpracowali z Niemcami’ podczas Holokaustu, powiedział Netanjahu”. Cytat ten powtórzono też dalej.

Kresy.pl / Twitter

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz