Otrzymaliśmy oficjalne wyjaśnienia strony izraelskiej dotyczące rzekomego cytatu słów premiera Izraela. Wygląda na to, że artykuł w “Jerusalem Post” to przykład szkodliwej manipulacji dziennikarskiej – oświadczył prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Jak informowaliśmy, w czwartek izraelski dziennik „The Jerusalem Post” podał na swoich stronach internetowych, że w rozmowie z dziennikarzami premier Izraela Binjamin Netanjahu „bardzo jasno oświadczył, że Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów podczas Holokaustu”. Wypowiedź na ten temat padła w kontekście pytań o tzw. izraelskie zapisy w ustawie o IPN, które ostatecznie zostały z niej usunięte. Dopytywany o te kwestie izraelski premier powiedział: – Polacy współpracowali z nazistami i nie znam ani jednej osoby, która została pozwana za mówienie takich rzeczy. Według relacji „Times of Israel”, Netanjahu powiedział też, że „ta sprawa [ustawy o IPN – red.] pojawiła się podczas jego spotkania wcześniej w czwartek z polskim premierem Mateuszem Morawieckim”. Sprawę opisywały rożne izraelskie media, które dość zgodnie przytaczały słowa Netanjahu. “Jerusalem Post” umieściło wieczorem cytat, według którego premier Izraela mówił, że nie “Polacy”, ale “naród polski” kolaborował z nazistami.

Jeszcze w czwartek wieczorem izraelski dziennikarz i korespondent Amichai Stein poinformował na Twitterze, że Kancelaria Premiera RP jest „zaskoczona” sprawą wypowiedzi premiera Izraela i bada ją. Podał też, że polski rząd „poważnie rozważa” odwołanie planowanego w Izraelu spotkania szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w związku z sytuacją.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek oświadczyła z kolei, że partia rządząca na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za holokaust. Zaznaczyła, że jest to związane „z niedopuszczalnymi wypowiedziami, które miały miejsce podczas konferencji bliskowschodniej”.

Głos w tej sprawie zabrał też prezydent Andrzej Duda. Zaproponował, że udostępni premierom państw V4 swoją rezydencję w Wiśle, jeśli okaże się, że wypowiedź Netanjahu „brzmiała tak, jak podają media”. Dodał, że „Izrael nie jest w tej sytuacji dobrym miejscem by się spotykać, mimo wcześniejszych ustaleń”.

W związku ze sprawą wypowiedziała się też ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari, która była świadkiem wypowiedzi Netanjahu. W liście do Marka Korowajczyka, dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych KPRM, dyplomatka oświadczyła, że „informacje podane przez “Jerusalem Post” na temat wypowiedzi premiera Netanjahu są nieprawdziwe”. Zaznaczyła, że była obecna na konferencji z udziałem premiera. „(…) nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali” – napisała. Podkreśliła, że w żadnym momencie Netanjahu nie wspomniał o „polskim narodzie” i że podtrzymywał polsko-izraelską deklarację z ubiegłego roku.

W piątek rano szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował, że strona izraelska złożyła oficjalne wyjaśnienia, które zadowoliły stronę polską.

„Otrzymaliśmy oficjalne wyjaśnienia strony izraelskiej dotyczące rzekomego cytatu słów premiera Izraela. Wygląda na to, że artykuł w “Jerusalem Post” to przykład szkodliwej manipulacji dziennikarskiej. Dobrze, że zostało to wyjaśnione po naszych interwencjach” – napisał na Twitterze Szczerski. Podziękował też przedstawicielom państwa Izrael „za efektywną współpracę w tej sprawie”.

CZYTAJ TAKŻE: Pompeo wzywa Polskę do opracowania ustawy ws. restytucji mienia żydowskiego, stawia za wzór funkcjonariusza UB

Artykuł źródłowy na stronie „The Jerusalem Post” został do piątku rano mocno zedytowany. Nie ma tam żadnego akapitu z kontrowersyjnym cytatem. Obecnie (godz. 8:45) nosi tytuł „Polski prezydent wzywa do odwołania szczytu V4 w Jerozolimie po komentarzu premiera [Izraela] ws. II WŚ”. Niżej napisano: „’Polacy współpracowali z Niemcami’ podczas Holokaustu, powiedział Netanjahu”. Cytat ten powtórzono też dalej.

W artykule, przy relacji z wizyty premiera Izraela w Muzeum Żydów Polskich w Warszawie napisano, że podczas spotkania z dziennikarzami „Netanjahu powiedział, że Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów w czasie II wojny światowej i że jest to znany fakt”. Następnie cytuje jego słowa: „Mówię to w tym miejscu, nie ma o to żadnego sporu”. Dodano jednak, że poczynił rozróżnienie między przeszłością i teraźniejszością i stwierdził, że dziś antysemityzm jest gorszy na zachodzie Europy, niż na wschodzie.

Jak informowaliśmy, znana amerykańska dziennikarka Andrea Mitchell przeprosiła za „niedokładność” ws. opisu powstania w getcie warszawskim i napisała, że „polski rząd nie był zaangażowany w te przerażające czyny”. Wcześniej sprostowania od NBC i MSNBC zażądał Światowy Kongres Żydów, o co starał się prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Twitter.com / rmf24.pl / jpost.com / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Kojoto
  Kojoto :

  Jak zwykle – co poszło w eter to poszło. A spóźnione tłumaczenia są komentowane jedynie w Polsce. Do tego pewnie antypolacy z izraela i usa uświadomili sobie, ze faktycznie dość mocno napięli strunę tym razem i postanowili nieco udobruchać “polaczków”. No to PiS się cieszy.

 2. zefir
  zefir :

  Panie Szczerski,również nie jest picem na wodę tylko faktem prawnym,że:-w 1950r izraelski kneset uchwalił ustawę,iż nie będzie ścigania,wydawania i ujawniania nazwisk kolaborantów żydowskich,szmalcowników,zbrodniarzy i żydowskich agentów Gestapo.To dlatego,że już tworzyli oni fachowe podwaliny pod funkcjonowanie fałszywego roszczeniowo i rasistowskiego państwa Izrael. -w styczniu 2015r Sejm RP przyjął niemal jednogłośnie nowelizacjęustawy o kombatantach i osobach represjonowanych (tylko 2 posłów było przeciw) na mocy której polski podatnik wypłacał będzie ofiarom niemieckiego nazizmu i sovieckiego stalinizmu,oraz ich potomkom,tj dla ok 50000 Żydów dodatki emerytalne w wysokości 100 euro/m-c + koszty zagranicznych przelewów.To pan Szczerski antypolsko manipuluje,gdyż lekceważy i szantażu Izraela Singera nie dostrzega,a przecież ten mściwy,chciwy i wpływowy Żyd już w 1996 r powiedział:” Jeżeli Polska nie spełni roszczeń Żydów,będzie publicznie atakowana i upokarzana na forum międzynarodowym”.Polskojęzyczne kukiełki przez żydów sterowane na miano antypolaków zasługują.

 3. uvara
  uvara :

  To jest sytuacja w stylu, bogaty i lubiany koleś w szkole, który gardzi tobą splunął ci w twarz, ty to wiesz i on to wie, ale później już w towarzystwie mówi, że nic takiego nie miało miejsca a między nami nigdy nie było lepiej. A ty jako że zależy ci na znajomości bardziej, śmiejesz się przez łzy i wmawiasz sobie , że faktycznie to był tylko deszcz…. to był tylko deszcz… TO.BYŁ. TYLKO.DESZCZ.

 4. dexter1504
  dexter1504 :

  Panie Szczerski , wasze kontakty z izraelem i z żydami wyglądają tak.
  Raz ordynarny niedźwiedź kucnąwszy na łące
  W dość niewybredny sposób podtarł się zającem.
  Zając się potem żonie chwalił po obiedzie:
  – Wiesz stara, nawiązałem współpracę z niedźwiedziem!

  Brak w was dumy , honoru i odwagi.