W rozmowie z dziennikarzami premier Izraela Binjamin Netanjahu „bardzo jasno oświadczył, że Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów podczas Holokaustu” – relacjonują dziś izraelskie media.

W czwartek przy okazji konferencji bliskowschodniej w Warszawie, premier Izraela Benjamin Netanjahu odwiedził Muzeum Historii Żydów Polskich. Według relacji „The Jeruslem Post”, w rozmowie z dziennikarzami Netanjahu „bardzo jasno oświadczył, że Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów podczas Holokaustu”, że Polacy działali „we współpracy” z nazistami.

Sprawę opisuje także „Times of Israel”, który podaje, że izraelski premier odmówił tej gazecie rzeczowej odpowiedzi na pytanie o „ubiegłoroczną, kontrowersyjną wspólną izraelsko-polską deklarację ws. roli Polski w Holokauście”. Według relacji „Times of Israel”, Netanjahu powiedział jedynie, że „ta sprawa pojawiła się podczas jego spotkania wcześniej w czwartek z polskim premierem Mateuszem Morawieckim”.

CZYTAJ TAKŻE: Pompeo wzywa Polskę do opracowania ustawy ws. restytucji mienia żydowskiego, stawia za wzór funkcjonariusza UB

Według tej gazety, „czołowi izraelscy historycy ostro skrytykowali to wspólne oświadczenie, twierdzą, że niedokładnie przyjmuje ono polską narrację o Holokauście, przeceniając polskie wysiłki na rzecz ratowania Żydów i nie doceniając antyżydowskich okrucieństw popełnionych przez Polaków”. Latem ubiegłego roku Netanjahu zapowiedział, że odniesie się do tej krytyki, ale ostatecznie tego nie zrobił. Teraz powiedział tylko, że od tamtego czasu, jak słyszał, „niektórzy z tych historyków zmienili zdanie”, ale nie chciał kontynuować tego wątku.

Przeczytaj: Yad Vashem: polsko-izraelska deklaracja zawiera „poważne błędy i oszustwa”

Następnie, pytany o tzw. izraelskie zapisy w ustawie o IPN, które ostatecznie zostały z niej usunięte, Izraelski premier powiedział: – Polacy współpracowali z nazistami i nie znam ani jednej osoby, która została pozwana za mówienie takich rzeczy.

Przeczytaj również: „Prowadzą nas za rękę agenci Mosadu”. Kukiz’15 pyta rząd PiS o działania ws. ustawy o IPN [+VIDEO]

Czytaj także: Izraelski dziennikarz ujawnia kolejne szczegóły tajnych polsko-izraelskich rozmów ws. ustawy o IPN

“Ci idioci z PiSu zorganizowali nam w stolicy konferencję, której wydźwięk staje się nie tylko antyirański ale i… antypolski” – komentuje na Twitterze poseł Robert Winnicki.

Netanjahu odnosząc się do dzisiejszych rozmów podczas konferencji ws. Bliskiego Wschodu powiedział, że „czterech z pięciu arabskich ministrów spraw zagranicznych, którzy wystąpili na konferencji zdecydowanie i jasno wypowiadało się przeciwko Iranowi, mówić dokładnie to, co mówię od lat”. Zaznaczył, że przyznawali oni Izraelowi rację i prawo do samoobrony „przed irańską agresją”. Szef izraelskiego rządu nie sprecyzował jednak, jakie kraje miał na myśli. Szczyt bliskowschodni zakończył się w czwartek.

Przeczytaj: Pence: Iran to największe zagrożenie dla pokoju na Bliskim Wschodzie, dąży do kolejnego Holokaustu

Czytaj również: Ambasada RP i IPN reagują na słowa amerykańskiej dziennikarki o „polskim i nazistowskim reżimie”

Jpost.com / timesofisrael.com / Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    To co się wyprawia w tym bantustanie dla niepoznaki nazywanym niepodległym , suwerennym i dumnym krajem przezywanym Polska , woła o pomste do Nieba. Jakim prawem obcy nam kulturowo ludzie nakazuja nam pod grozba szantażu to czy tamto jakby to była ich ziemia , ich lasy ,ich woda . Byli i są jedynie gośćmi i to goścmi nieproszonymi ,żądającymi wszystkiego .Gdzie my jestesmy POLACY ,GDZIE MY JESTESMY ?