Prawie 70 proc. Ukraińców uważa, że w imię pokoju w Donbasie warto pójść na kompromis z Rosją i donbaskimi separatystami– tak wynika z sondażu przeprowadzonego na Ukrainie. Za rozwiązaniem siłowym opowiada się tylko 17 proc. respondentów.

Jak wynika z badań Fundacji Inicjatyw Demokratycznych im. Ilka Kuczeriwa i Centrum Razumkowa, prawie 70 proc. Ukraińców uważa, że w imię pokoju w Donbasie warto pójść na kompromis z Rosją i separatystycznymi republikami na wschodzie kraju. 16 proc. respondentów zgodziłoby się na wszelkie kompromisy, a wariant siłowy rozwiązania konfliktu popiera 17 proc. badanych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1259.18 PLN    (5.72%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wśród mieszkańców Donbasu odsetek zwolenników jakichkolwiek kompromisów jest znaczący wyższy (46 proc.), a tylko 10 proc. popiera rozwiązanie siłowe.

Jednocześnie, Ukraińcy uważają większość propozycji kompromisów, dyskutowanych w przestrzeni publicznej i w kontekście porozumień mińskich za nie do zaakceptowania. Najmniejszą popularność, zarówno wśród mieszkańców Donbasu, jak i ogółu obywateli Ukrainy, ma koncepcja przeprowadzenia wyborów na warunkach separatystów, a także amnestia dla wszystkich uczestników walk po ich stronie oraz formowanie lokalnych formacji siłowych na terytoriach zajmowanych przez separatystów (ORDLO) tylko spośród przedstawicieli lokalnych społeczności.

Z kolei dla mieszkańców Donbasu, a także południowej i wschodniej części Ukrainy, bardziej akceptowalne są propozycje ws. nadania ORDLO „specjalnego statusu”, zagwarantowania urzędowego statusu języka rosyjskiego, przyjęcia ustawy o neutralności i pozablokowym statusie Ukrainy czy przywrócenia komunikacji i handlu z terenami zajmowanymi przez separatystów.

Ponadto, 72 proc. Ukraińców uważa, że między ich krajem a Rosją toczy się wojna. Tego zdania są przede wszystkim mieszkańcy zachodniej (91 proc.), a także centralnej Ukrainy (79 proc.), inaczej niż na południu (62 proc.) i na wschodzie kraju (47 proc.). Średnio co piąty mieszkaniec każdego z tych dwóch ostatnich regionów nie potrafił jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W przypadku Donbasu, opinie były podzielone: 39 proc. respondentów uważa, że Ukraina jest w stanie wojny z Rosją, a przeciwnego zdania jest 40 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 19-25 grudnia ub. roku we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem Krymu i części Donbasu pozostającej pod kontrolą separatystów na próbie 2017 osób w wieku od 18 lat. Błąd pomiarowy oszacowano na 2,3 proc.

Czytaj także: Prawie 60 proc. Ukraińców chce wstąpienia Ukrainy do UE [SONDAŻ]

korrespondent.net / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz