Bezwzględna większość mieszkańców Ukrainy opowiada się za wstąpieniem tego kraju do Unii Europejskiej. – wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Seetarget. Mniej jest zwolenników członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Seetarget opisała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina.  Pokazały one, że 57,7 proc. respondentów poparło członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Przeciwnych temu było 23,6 proc. badanych. Najbardziej eurointegrację popierają ludzie młodzi (67,2 proc.) oraz w wieku od 30 do 39 lat (62,2 proc.).

Mniejszą popularnością cieszy się na Ukrainie postulat wstąpienia tego kraju do NATO.  Jak pokazał sondaż, gdyby na Ukrainie odbyło się referendum w sprawie wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, głosowałoby w nim na „tak” 43,1 proc. respondentów. Ponad jedna trzecia badanych (34,6 proc.) nie chciała członkostwa Ukrainy w NATO. 9,5 proc. uczestników badania nie potrafiła określić swojego stanowiska w tej sprawie.

Badanie potwierdziło, że stosunek mieszkańców Ukrainy do integracji euroatlantyckiej jest mocno zróżnicowany terytorialnie. Zwolennicy wstąpienia do NATO stanowili na zachodzie Ukrainy 65,8-procentową większość, podczas gdy na wschodzie kraju było ich tylko 23,8 proc. a na południu jeszcze mniej – 21,8 proc. Na środkowej Ukrainie wstąpienie do NATO poparło nieco ponad połowa badanych (53,1 proc.).

Pytania o opinię Ukraińców w sprawie wstąpienia do UE i NATO zadano w ramach badania pt. „Ukraina w centrum uwagi socjologii. Nastroje społeczne obywateli podczas kampanii wyborczej – 2019”. Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów osobistych w dniach 17-23. grudnia 2018 roku na próbie 2010 dorosłych osób. Błąd badania wynosił nie więcej niż 2,3 proc.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub. roku ukraiński parlament wpisał do konstytucji pełnoprawne członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO jako cel strategiczny ukraińskiej polityki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy chcą do UE i NATO

Kresy.pl / Interfax-Ukraina

Prawie 60 proc. Ukraińców chce wstąpienia Ukrainy do UE [SONDAŻ]
5 (100%) 2 głosów.

Reklama

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz