Bezwzględna większość mieszkańców Ukrainy opowiada się za wstąpieniem tego kraju do Unii Europejskiej. – wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Seetarget. Mniej jest zwolenników członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Seetarget opisała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina.  Pokazały one, że 57,7 proc. respondentów poparło członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Przeciwnych temu było 23,6 proc. badanych. Najbardziej eurointegrację popierają ludzie młodzi (67,2 proc.) oraz w wieku od 30 do 39 lat (62,2 proc.).

Mniejszą popularnością cieszy się na Ukrainie postulat wstąpienia tego kraju do NATO.  Jak pokazał sondaż, gdyby na Ukrainie odbyło się referendum w sprawie wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, głosowałoby w nim na „tak” 43,1 proc. respondentów. Ponad jedna trzecia badanych (34,6 proc.) nie chciała członkostwa Ukrainy w NATO. 9,5 proc. uczestników badania nie potrafiła określić swojego stanowiska w tej sprawie.

Badanie potwierdziło, że stosunek mieszkańców Ukrainy do integracji euroatlantyckiej jest mocno zróżnicowany terytorialnie. Zwolennicy wstąpienia do NATO stanowili na zachodzie Ukrainy 65,8-procentową większość, podczas gdy na wschodzie kraju było ich tylko 23,8 proc. a na południu jeszcze mniej – 21,8 proc. Na środkowej Ukrainie wstąpienie do NATO poparło nieco ponad połowa badanych (53,1 proc.).

Pytania o opinię Ukraińców w sprawie wstąpienia do UE i NATO zadano w ramach badania pt. „Ukraina w centrum uwagi socjologii. Nastroje społeczne obywateli podczas kampanii wyborczej – 2019”. Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów osobistych w dniach 17-23. grudnia 2018 roku na próbie 2010 dorosłych osób. Błąd badania wynosił nie więcej niż 2,3 proc.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub. roku ukraiński parlament wpisał do konstytucji pełnoprawne członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO jako cel strategiczny ukraińskiej polityki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy chcą do UE i NATO

Kresy.pl / Interfax-Ukraina
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz