Według szacunków struktur administracyjnych Strefy Gazy, tak na początku ofensywy Izraela na palestyńską eksklawę, tak i pół roku później większość ofiar izraelskich żołnierzy stanowią kobiety i dzieci.
Rzecznika struktur administracyjnych Palestyńczyków w Strefie Gazy podał nowe szacunki na temat ofiar ofensywy izraelskiej armii w regionie. Według nich zginęło 14 500 dzieci i 9560 kobiet. Ogólna liczba zabitych Palestyńczyków to 39,5 tys. Szacunki te wskazują więc, że większość ofiar działań zbrojnych Izraela, który sam przyznał, że wyeliminował około 9 tys. bojowników Hamasu, stanowią właśnie kobiety i dzieci. Tak jest od początku bieżącej wojny, o czym pisaliśmy w październiku na naszym portalu.
Rannych zostało w Strefie Gazy 75 577. Jak podaje turecki „Yeni Safak” na tym jednak bilans spisany przez Palestyńczyków się nie kończy. 7 tys. osób to liczba osób znajdujacych się pod gruzami zniszczonych budynków lub uważanych za zaginione.
Zginęło także 484 pracowników opieki zdrowotnej, 140 dziennikarzy i 65 pracowników obrony cywilnej.
17 tys. dzieci jest pozbawionych obydwu lub jednego rodzica. W sytuacji pogarszającej się sytuacji zaopatrzeniowej „Yeni Safak” podał w środę dane o 30 dzieciach, które zmarły z powodu odwodnienia lub głodu.
Siły izraelskie zatrzymały 310 pracowników służby zdrowia i 12 dziennikarzy. Co najmniej 2 miliony osób w Strefie Gazy uciekło ze swoich domów tworząc rzeszę uchodźców wewnętrznych.
Kompletnie zniszczonych zostało 70 tys. lokali mieszkalnych różnej klasy. 290 tys. jest uszkodzonych. Armia izraelska uszkodziła 297 meczetów w Gazie, z czego 229 zostało całkowicie zniszczonych, a następnie obrał za cel trzy kościoły, powodując zniszczenia. Celem ataku było także 159 instytucji opieki zdrowotnej w Gazie, 53 ośrodków zdrowia i 32 szpitali przestało funkcjonowa podobnie jak 126 karetek pogotowia.
Nowy etap konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczął się 7 października wraz z atakiem palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej Hamas na południowy Izrael. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.
Izrael zareagował na to zmasowanym atakiem, w tym masowym bombardowaniem i ostrzałem zabudowy Gazy. Wprowadził także całkowitą blokadę palestyńskiej eksklawy, obejmującą także odcięcie od żywności, leków, energii elektrycznej i wody. Niedawny atak izraleskiej armii na konwój humanitarnej, w którym zginął między innymi obywatel Polski, spowodował wstrzymanie pomocy dla regionu.
yenisafak.com/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!