Decyzja Niemiec z zeszłego tygodnia o ogłoszeniu Hezbollahu grupą terrorystyczną, a nie tylko „skrzydłem wojskowym”, była pod silnym wpływem informacji dostarczonych przez Mosad, przekazał w poniedziałek The Jerusalem Post.

Według The Jerusalem Post, uznanie przez niemiecki rząd Hezbollahu za organizację terrorystyczną było inspirowane przez Mosad. Operacja, w trakcie której izraelskie służby gromadziły informacje, trwała kilka miesięcy – przekazuje w poniedziałek portal.

„Decyzja jest wynikiem wielomiesięcznej pracy ze wszystkimi stronami w Niemczech” – przekazywał portal powołując się na anonimowego urzędnika. „Szefowie służb musieli przedstawić dowody bezpośredniego i udowodnionego zaangażowania, które wiąże organizację z wyraźną działalnością terrorystyczną i to właśnie zrobiliśmy. ”

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Informacje obejmowały obciążające szczegóły dotyczące agentów Hezbollahu na niemieckim terytorium, działania Hezbollahu na Bliskim Wschodzie nie było w zakresie zainteresowań funkcjonariuszy prowadzących akcję.

Jednym z odkryć dokonanych dzięki Mosadowi były magazyny w południowych Niemczech należące do członków Hezbollahu i zawierające setki kilogramów azotanu amonu, wykorzystywana do produkcji materiałów wybuchowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, niemieckie MSW całkowicie zakazało wspieranemu przez Iran libańskiemu ruchowi Hezbollah prowadzenia w Niemczech działalności.

Rzecznik niemieckiego ministra spraw wewnętrznych poinformował w czwartek na Twitterze, że szef resortu Horst Seehofer zakazał działalności Hezbollahu ze skutkiem natychmiastowym. Chodzi o polityczne skrzydło organizacji, ponieważ działalność jego części wojskowej była już zakazana.

Zobacz też: Zamach na komendanta Hezbollahu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Hezbollah jest organizacją terrorystyczną uznaną za odpowiedzialną za liczne ataki i porwania na całym świecie” – powiedział Seehofer dziennikowi Bild.

Hezbollah nie ma swojej reprezentacji w Niemczech, ale niemieckie służby szacują, że około tysiąca jego członków przebywa na terenie kraju. Uważa się, że organizacja wykorzystuje Niemcy jako bezpieczną przystań, miejsce rekrutacji sympatyków i zbierania funduszy.

Szef niemieckiego MSW przypomniał także, że Hezbollah otwarcie wezwał do zniszczenia Izraela. Jego zdaniem przeciwdziałanie temu jest częścią „historycznej odpowiedzialności” Niemiec.

Kresy.pl/The Jerusalem Post

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz