Ostatnie dni Trumpa (Kresowy Przegląd Tygodnia #8)

Donald Trump w swoich ostatnich dniach urzędowania wciąż nie daje o sobie zapomnieć.

Aby otrzymywać co tydzień pełny Kresowy Przegląd Tygodnia na swoją skrzynkę mailową zapisz się w poniższym formularzu:

Sztab Donalda Trumpa złożył nowy pozew w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych w celu zakwestionowania wyników wyborów w Pensylwanii. Wniosek ma na celu uchylenie trzech postanowień Sądu Najwyższego Pensylwanii dotyczących kart do głosowania wysyłanych pocztą. Agencja AP oceniła jako „niezwykle nieprawdopodobną” możliwość wydania przez Sąd Najwyższy werdyktu na korzyść Trumpa. Ponadto nawet gdyby urzędującemu prezydentowi udało się „odbić” Pensylwanię, Joe Biden w dalszym ciągu posiadałby większość w Kolegium Elektorów.

W ostatnich dniach swoich rządów Donald Trump ułaskawił kilkadziesiąt osób. W środę podpisał prośby 26. Wśród nich znalazł się Paul Manafort. Został on skazany na ponad siedem lat pozbawienia wolności za oszustwa finansowe, kłamanie przed śledczymi oraz kontakty z Rosjanami stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Manafort przez trzy miesiące był szefem komitetu wyborczego Trumpa. Wśród ułaskawionych znaleźli się także Roger Stone i Charles Kushner.

W środę Trump zawetował ustawę o budżecie Pentagonu na 2021 rok (National Defense Authorization Act for Fiscal Year 2021) wartym 740 mld dol. Określił ją mianem „podarunku” dla adwersarzy Stanów Zjednoczonych, Chin i Rosji. Dotrzymał tym samym swojej wcześniejszej obietnicy. Zapowiadał bowiem, że zawetuje projekt ustawy o budżecie obronnym, jeśli nie uchyli ona prawa dającego pewnym wielkim koncernom technologicznym (Big Tech) ochronę przed zobowiązaniami. Trump dodał, że ustawa zawiera za to zapisy, „które nie szanują naszych weteranów i historii naszego wojska i są sprzeczne ze staraniami mojej administracji, żeby stawiać Amerykę na pierwszym miejscu w naszej polityce bezpieczeństwa narodowego i działaniach polityki zagranicznej”. Nie przeszkodziło to w usunięciu pomnika gen. Roberta E. Lee z gmachu amerykańskiego parlamentu.

Amerykański parlament zatwierdził w poniedziałek pakiet antykryzysowego wsparcia finansowego o łącznej wartości 900 miliardów dolarów. Pakiet powiązany jest z również przyjętą w tym tygodniu ustawą o finansowaniu rządowym o wartości 1,4 biliona dolarów. W ramach tych wydatków przewidziano także pomoc zagraniczną dla Izraela o wartości kilku miliardów dolarów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pomoc dla Izraela jest częścią tak zwanej stawy o wydatkach zbiorczych, która obejmuje fundusze Pentagonu; nie jest powiązana z funduszem przeznaczonym na zwalczanie skutków Covid-19. Mimo wszystko krytycy tego działania zwracają uwagę, że amerykański parlament zdecydował o przyznaniu środków Izraelowi, gdy wsparcie dla amerykańskich obywateli określają jako zbyt niskie.

Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher, złożyła rezygnację z urzędu z dniem 20 stycznia 2021 roku. Jest ona związana z nadchodzącą zmianą władzy w Białym Domu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply