Ustawa o finansowaniu rządowym USA zawiera miliardy dolarów wsparcia dla Izraela. Krytycy zauważają, że jednocześnie brakuje pieniędzy na wsparcie dla amerykańskich obywateli podczas kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Oprócz tego w ustawie zawarto cały szereg proizraleskich zapisów.

Jak informowaliśmy, amerykański parlament zatwierdził w poniedziałek pakiet antykryzysowego wsparcia finansowego o łącznej wartości 900 miliardów dolarów. Pakiet powiązany jest z również przyjętą w tym tygodniu ustawą o finansowaniu rządowym o wartości 1,4 biliona dolarów. W ramach tych wydatków przewidziano także pomoc zagraniczną dla Izraela o wartości kilku miliardów dolarów.

Pomoc dla Izraela jest częścią tak zwanej stawy o wydatkach zbiorczych, która obejmuje fundusze Pentagonu; nie jest powiązana z funduszem przeznaczonym na zwalczanie skutków Covid-19.

Mimo wszystko krytycy tego działania zwracają uwagę, że amerykański parlament zdecydował o przyznaniu środków Izraelowi, gdy wsparcie dla amerykańskich obywateli określają jako zbyt niskie.

„500 000 000 dolarów dla Izraela nie jest formalnie częścią ustawy o COVID, ale oddzielnej ustawy z pomocą zagraniczną – jednak wciąż w tym samym czasie Kongres twierdzi, że nie stać ich na więcej niż 600 dolarów jednorazowej wypłaty dla Amerykanów” – zauważył dziennikarz Glenn Greenwald na Twitterze.

Senator Bernie Sanders wskazał również na ogólny budżet Pentagonu w czasie, gdy jego dążenie do realizacji czeków stymulacyjnych w wysokości 1200 dolarów nie powiodło się.

„Republikanie i niektórzy konserwatywni Demokraci uważali, że czek na przetrwanie w wysokości 1200 dolarów dla klasy robotniczej jest zbyt kosztowny. Ale nie mieli problemu z przekazaniem rozdętemu Pentagonowi 740 miliardów dolarów na broń i wojnę” – napisał Sanders na Twitterze. „Może, tylko może, czas gruntownie przemyśleć nasze krajowe priorytety”.

Proizraelskie zapisy ustawy wydatkowej na 2021 rok zostały przyjęte bez poprawek, co sygnalizuje bezkompromisowe poparcie, jakim rząd izraelski nadal cieszy się w Kongresie przed inauguracją prezydenta elekta Joe Bidena, które będzie miało miejsce w przyszłym miesiącu.

Ustawa przyznaje 3,3 miliarda dolarów pomocy wojskowej dla Izraela, która ma być wypłacona w ciągu najbliższych 30 dni. Prawo określa, że ​​fundusze należy wydać na zakup broni i systemów obronnych sprzedawanych przez rząd USA.

Dodatkowe 500 milionów dolarów zostało przeznaczone na finansowaną przez Pentagon inicjatywę mającą na celu wzmocnienie zdolności izraelskich systemów obrony przeciwrakietowej, w tym Żelaznej Kopuły.

Pomoc została zatwierdzono pomimo, że część amerykańskich ustawodawców zgłaszało zastrzeżenia związane z planami aneksji Zachodniego Brzegu oraz trwającą okupacją i ekspansją osadniczą na terytoriach palestyńskich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

To samo ustawodawstwo, które przekazuje Izraelowi miliardy dolarów bez żadnej wzmianki o polityce Izraela, nakłada surowe warunki na pomoc władzom Palestyny.

Ustawa zabrania pomocy Palestyńczykom, jeśli jednostronnie ubiegają się o status państwa członkowskiego w agencjach ONZ lub będą kontynuować dochodzenie przeciwko izraelskim zbrodniom wojennym przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

Co więcej, ustawa zobowiązuje administrację do podjęcia działań na rzecz zapobiegania palestyńskiemu „podżeganiu” przeciwko Izraelowi.

Ustawodawstwo wzywa do wstrzymania amerykańskich funduszy dla Rady Praw Człowieka ONZ, “chyba że Sekretarz Stanu stwierdzi (…) że udział w Radzie jest ważny dla narodowego interesu Stanów Zjednoczonych i że Rada ta podejmuje istotne kroki w celu usunięcia Izraela jako stałego punktu porządku obrad”.

Prezydent Donald Trump już w 2018 roku wycofał Waszyngton z Rady Praw Człowieka ONZ, powołując się na to, co jego administracja nazwała „uprzedzeniem wobec Izraela”.

Prezydent elekt Joe Biden zobowiązał się ponownie zaangażować się w wielostronne porozumienia i organizacje międzynarodowe, które Trump porzucił; jednocześnie wyznaczony przez niego sekretarz stanu Tony Blinken powiedział na początku tego roku, że administracja będzie przeciwna „wyodrębnianiu” Izraela w ONZ.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ustawodawstwo zobowiązuje prezydenta i sekretarza stanu do podjęcia działań w celu zapewnienia normalizacji stosunków między Izraelem a krajami arabskimi.

„Wszystkie państwa Ligi Arabskiej powinny znormalizować stosunki ze swoim sąsiadem, Izraelem”, stwierdza.

Potępia również bojkot Izraela przez Ligę Arabską, wzywając administrację do podjęcia „konkretnych kroków” w celu zademonstrowania odrzucenia bojkotu.

„Prezydent i Sekretarz Stanu powinni nadal stanowczo sprzeciwiać się bojkotowi Izraela przez Ligę Arabską i podejmować konkretne kroki w celu zademonstrowania tego sprzeciwu, na przykład biorąc pod uwagę udział któregokolwiek kraju otrzymującego w bojkocie przy podejmowaniu decyzji o sprzedaży broni”, mówi ustawodawstwo.

Projekt pojawia się w czasie, gdy Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Maroko i Sudan zgodziły się nawiązać stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

Abu Dhabi zostało nagrodzone za normalizację gigantycznym kontraktem na broń, w tym zabójcze drony i myśliwce F-35, pomimo rosnących obaw związanych z naruszaniem praw człowieka w Jemenie i Libii.

Chociaż Trump wstrzymał amerykańskie finansowanie UNRWA ponad dwa lata temu, w ustawie o wydatkach w 2021 r. pojawiła się powtarzająca się z poprzednich lat zmiana wzywająca do nałożenia warunków finansowania agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ustawa wzywa sekretarza stanu do sporządzenia raportu zapewniającego, że agencja i jej pracownicy, z których większość to Palestyńczycy, przestrzegają „polityki neutralności i bezstronności”.

Raport musi również potwierdzać, że agencja „podejmuje kroki w celu zapewnienia, że ​​zawartość wszystkich materiałów edukacyjnych obecnie nauczanych w szkołach i obozach letnich zarządzanych przez UNRWA jest zgodna z wartościami praw człowieka, godności i tolerancji oraz nie stanowi podżegania”.

Biden obiecał przywrócić pomoc USA dla Palestyńczyków, w tym pomoc dla UNRWA. Jako prezydent będzie mógł wydać decyzje mające na celu ominięcie zapisów ustawy o wydatkach. Przyszły prezydent USA napotkać może jednak poważne wyzwania związane z częściową rewizją polityki Trumpa wobec Izraela.

Kresy.pl / middleeasteye.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply