Ministerstwo Zdrowia tworzone przez Palestyńczyków oszacowało liczbę ofiar działań sił zbrojnych Izraela. Liczba ofiar po stronie palestyńskiej przekroczyła osiem tysięcy.

Rzecznik ministerstwa Aszraf al-Kidra przekazał w poniedziałek, że w toku działań izraelskich sił zbrinych zginęło 8306 Palestyńczyków. Spośród  nich 3457 ofiar śmiertelnych stanowią dzieci, a 2136 to kobiety, jak przytoczyła telewizja TeleSUR. 21 084 Palestyńczyków odniosło w czasie izraelskiej operacji obrażenia różnego stopnia.

Według oświadczenia sygnowanego przez al-Kidrę wszystkie 25 szpitali jakie znajdowały się w Strefie Gazy było zmuszonych wstrzymać działalność. Pod ostrzałem znalazło się łącznie 25 karetek pogotowia znajdujących się w palestyńskiej eksklawie. W oświadczeniu napisano także, że miejscowej służbie zdrowia skończyły się zapasy krwi niezbędnej do ratowania ludzi w przypadku niektórych operacji. Miejscowe Ministerstwo Zdrowia wystosowało apel do zdrowych mieszkańców Strefy Gazy, by oddawali krew.

Instytucja potępiła ataki w pobliżu szpitali Szifa i Al Kuds w mieście Gaza oraz indonezyjskiego ośrodka zdrowia na północy Strefy, które spowodowały poważne szkody. Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca przekazało, że izraelskie ataki artyleryjskie i powietrzne w pobliżu szpitala Al-Kuds powodują „strach i panikę” wśród wysiedlonych cywilów i pracowników służby zdrowia.

Ze swojej strony Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych (OCHA) potępiło Izrael za jego działania powodujące, iż wśród ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy 67 proc. to dzieci i kobiety. W przypadku około dwóch trzecich zgonów mamy do czynienia ze śmięcią więcej niż jednego członka tej samej rozdziny, twierdzi Biuro.

Według stanu na niedzielę „około 1800 osób, w tym co najmniej 940 dzieci, uznano za zaginione i mogą być uwięzione lub martwe pod gruzami” – podała OCHA, szacując, że ponad 1,4 miliona Palestyńczyków w eksklawie musiało opuścić swoje domy stając się wewnętrznymi przesiedleńcami.

„Szpitale stoją w obliczu bezprecedensowego poziomu zniszczeń, spowodowanych przede wszystkim przytłaczającą liczbą rannych, krytycznymi niedoborami niezbędnych zasobów i obawami, że staną się celem ataków powietrznych” – zacytowała TeleSUR.

7 października 2023 roku Hamas zaatakował Izrael. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. Bojownicy ujęli też dużą liczbę izraelskich wojskowych i cywilów. Wyrafinowana, przygotowana od roku operacja Hamasu obejmowała destant przy pomocy paralotni i łodzi. Bojownicy operowali do kilkudziesięciu kilometrów w głębi izraelskiego teryorium i byli stanie zajmować posterunki izraelskiej armii i komisariat policji w Sderot.

Hamas ujął łącznie około 220 izraelskich jeńców i zakładaników. Kilku z nich już zwolnił.

Izrael dość szybko rozpoczął bombardowania i ostrzał Strefy Gazy skąd Hamas wyprowadził atak. Działania Izraela pociągają za sobą dużą liczbę ofiar cywilnych. Izraelczycy odcięli też palestyńską eksklawę od wody, elektryczności, żywności i leków.

W nocy z piątku na sobotę Izraelczycy nasilili ataki rozpoczynając rajdy sił lądowych na palestyńską eksklawę.

english.telesur.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply