Organizacja Human Rights Watch (HRW) oskarżyła izraelskich urzędników o popełnienie zbrodni apartheidu i prześladowań, twierdząc, że rząd stosuje politykę mającą na celu “utrzymanie dominacji Izraelczyków nad Palestyńczykami”.

raporcie opublikowanym we wtorek, sformułowane zostały wspomniane zarzuty. Stwierdzono, że po dziesięcioleciach ostrzeżeń, sugerujących, że utrwalenie dominacji Izraelczyków nad Palestyńczykami ​​może doprowadzić do apartheidu, “próg” został przekroczony.

Odpowiadając na zarzuty, izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło Human Rights Watch o “długotrwałą antyizraelską agendę” i stwierdziło, że raport jest “broszurą propagandową”, która “nie ma żadnego związku z faktami ani rzeczywistością” – pisze “The Guardian”.

Zobacz także: MSZ Danii: Izraelscy osadnicy na Zachodnim Brzegu wielokrotnie atakowali Palestyńczyków, niszcząc infrastrukturę finansowaną przez Danię

Zdaniem izraelskiego resortu spraw zagranicznych, twierdzenia są “niedorzeczne” i “fałszywe”.

Strona palestyńska przyjęła raport z zadowoleniem.

W raporcie stwierdzono, że władze izraelskie “systematycznie dyskryminują Palestyńczyków”. Podkreślono, że jest to najbardziej widoczne na terytoriach okupowanych, w tym na Zachodnim Brzegu, który został zajęty przez Izrael podczas sześciodniowej wojny w 1967 roku.

“Ostrzegano od lat, że jeśli polityka Izraela wobec Palestyńczyków się nie zmieni, za rogiem czai się apartheid” – oświadczył Kenneth Roth, dyrektor HRW.

Zobacz także: Antyarabski marsz żydowskiej skrajnej prawicy w Jerozolimie. Ponad 100 Palestyńczyków odniosło rany

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem twórców raportu, względem Palestyńczyków stosowane są: „systematyczny ucisk” i „nieludzkie czyny”.

Jako „nieludzkie czyny” HRW określa szeroko zakrojone ograniczenia przemieszczania się: zamknięcie Strefy Gazy, konfiskatę ponad jednej trzeciej ziemi na Zachodnim Brzegu, przymusowe wysiedlenie tysięcy Palestyńczyków z ich domów, odmowę prawa pobytu dla setek tysięcy, a także zawieszenie podstawowych praw obywatelskich milionów osób.

Zobacz także: Palestyna zarzuciła Izraelowi dyskryminację poprzez niezapewnienie szczepionek dla Palestyńczyków

hrw.org / theguardian.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply