Władze Danii twierdzą, że w ostatnich tygodniach izraelscy osadnicy wielokrotnie atakowali palestyńskich rolników na Zachodnim Brzegu, niszcząc infrastrukturę bezpośrednio finansowaną przez duński rząd – informuje „Haaretz”.

Według duńskiego ministerstwa spraw zagranicznych i organizacji humanitarnej Oxfam, które zajmują się projektem „Zintegrowanego programu rozwoju rynku na okupowanych terytoriach palestyńskich”, osadnicy zaatakowali wioskę Deir Nidham na północ od Ramallah, niszcząc około 2000 nowo posadzonych drzew migdałowych i 800 metrów metalowego ogrodzenia – podał portal „Al Bawaba” w niedzielę.

Duński minister ds. współpracy na rzecz rozwoju Flemming Møller Mortensen wyraził „głębokie zaniepokojenie” atakami i  zwrócił się w tej sprawie do izraelskich władz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Izraelskie wojsko zniszczyło unijną pomoc humanitarną dla Palestyńczyków

„Niedopuszczalna jest jakakolwiek forma aktów przemocy popełnionych przez osadników na Zachodnim Brzegu. Dania regularnie przypomina Izraelowi o jego nielegalnych osadach, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio za pośrednictwem naszych partnerów w UE” – powiedział.

Duńska koalicja Czerwono-Zieloni zażądała rekompensaty od izraelskiego rządu, mówiąc, że „to nie pierwszy raz, kiedy osadnicy niszczą projekty, które finansujemy na Zachodnim Brzegu”.

Czytaj także: Palestyna: ONZ ostrzega przed rosnącym poziomem przemocy ze strony izraelskich osadników

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Haaretz: izraelska policja torturowała 13-latka

„Właściwym sposobem byłoby prawdopodobnie wezwanie ambasadora Izraela w Danii” – podkreślono w oświadczeniu koalicji.

Według organizacji Oxfam, która zebrała zeznania 19 palestyńskich rodzin z Deir Nidham, których pola zostały zniszczone i których członkowie zostali brutalnie zaatakowani przez osadników, na skutek ataków zniszczono infrastrukturę wartą 23 tys. dolarów.

Zobacz także: Natanjahu: Izrael nie uzna jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego

haaretz.com / albawaba.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz