Według irańskiej agencji informacyjne Fars bojownicy kurdyjskich Ludowych Oddziałów Obrony zestrzelili w sobotę dwa, a nie jeden turecki śmigłowiec.

Powołując się na informacje powiązanego kurdyjskiego portalu Hawas, Fars podaje, że w sobotę bojownicy Ludowych Oddziałów Obrony (YPG) zestrzelili turecki śmigłowiec transportowy Sikorsky w pobliżu miejscowości Radżu w północno-zachodniej części prowincji Aleppo. Może to korespondować z informacjami tureckiej armii, potwierdzającej wczorajszą stratę 11 żołnierzy. To większa grupa, niż liczba ofiar zestrzelenia śmigłowca szturmowego T129 ATAK, do czego doszło przed ogłoszonym przez Fars zestrzeleniem transportowca. Oba zestrzelenia miały miejsce w tej samej okolicy.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Do zestrzeleń doszło w kurdyjskiej enklawie Afrin. To niewielki obszar w północno-wschodniej części Syrii, kontrolowany przez Kurdów, ale oddzielony od głównego terytorium znajdującego się pod faktyczną kontrolą kurdyjskiej Unii Zjednoczenia Demokratycznego (PYD), której oddziały zbrojne YPG stanowią rdzeń tak zwanych Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Koalicja ta, kontrolująca całą północno-wschodnią Syrię, jest wspierana metariałowo, szkoleniowo i operacyjnie przez USA, wcześniej w walkach z ISIS, obecnie także w atakach przeciw syryjskiej armii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Próby budowy struktur parapaństwowych w Syrii przez PYD-YPG wzbudzają zdecydowany sprzeciw Turków, którzy na swoim terytorium zmagają się z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), z którą organizacje syryjskich Kurdów są powiązane. W styczniu turecka armia wraz z protegowanymi przez nią ugrupowaniami salafickimi podjęła ofensywę przeciwko Kurdom w rejonie Afrin.

en.farsnews.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz