Francja, Niemcy i Wielka Brytania wyraziły we wspólnym oświadczeniu głębokie ubolewanie względem decyzji USA o zakończeniu zwolnień, które pozwalały innym krajom współpracować z Iranem przy cywilnych projektach jądrowych w ramach porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

W sobotę Francja, Niemcy i Wielka Brytania wyraziły zaniepokojenie decyzją USA o zakończeniu zwolnień, pozwalających innym państwom na współprace z Iranem w zakresie cywilnych projektów jądrowych, która była możliwa na mocy porozumienia nuklearnego z 2015 roku – informuje portal „En.irna.ir”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Głęboko ubolewamy z powodu decyzji USA o wycofaniu zezwoleń” – napisano w oświadczeniu. „Projekty te, zatwierdzone rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231, służą wszystkim interesom w zakresie nierozprzestrzeniania broni nuklearnej, zapewniają też społeczności międzynarodowej wyłącznie pokojowy i bezpieczny charakter irańskich działań jądrowych” – dodano.

Przedstawiciele krajów oraz Unii Europejskiej oświadczyli także, że rozpoczynają konsultacje w celu oceny możliwych konsekwencji działań USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sekretarz stanu USA powiedział w środę, że władze USA nie przedłużą specjalnych zezwoleń na współpracę Wielkiej Brytanii, Chin, Francji i Rosji z Iranem w kwestii pokojowego wykorzystania energii nuklearnej.

Decyzje władz USA dotyczą kompleksu atomowego w Araku oraz reaktora badawczego w Teheranie. Pompeo poinformował, że zezwolenie na współpracę zagranicznych firm z Iranem w ośrodku jądrowym w mieście Buszer zostanie przedłużone na kolejne 60 dni.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2018 roku USA wycofały się z wielostronnej umowy w sprawie irańskiego programu jądrowego zawartej w 2015 r. Waszyngton przywrócił sankcje wobec Irańczyków i zagroził, że zostaną nimi objęte wszelkie podmioty współpracujące i zawierające transakcje z podmiotami irańskimi.

Do tej pory Stany Zjednoczone zgadzały się na specjalne ustępstwa i zezwoliły na cywilną współpracę Wielkiej Brytanii, Chin, Francji i Rosji z Iranem.

Jak pisaliśmy, Iran ogłosił w styczniu, że całkowicie wycofuje się z umowy nuklearnej JCPOA z 2015 roku. Decyzję tę ogłoszono kilka dni po śmierci irańskiego generała Kassema Sulejmaniego, który zginął w wyniku nalotu sił powietrznych USA na bazę w Bagdadzie.

Podawaliśmy, że irański departament nuklearny przekazał w piątek, że mimo nałożenia przez USA sankcji na kluczowych irańskich naukowców, badania nad energią nuklearną będą kontynuowane

en.irna.ir / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz