Irański departament nuklearny przekazał w piątek, że mimo nałożenia przez USA sankcji na kluczowych irańskich naukowców, badania nad energią nuklearną będą kontynuowane – poinformował The Times of Israel.

Jak poinformował portal The Times of Israel, mimo sankcji nałożonych na część naukowców, praca nad irańskim programem nuklearnym tylko przyspieszy.

Państwowa telewizja zacytowała oświadczenie departamentu, w którym irańskie władze stwierdzają, że decyzja USA o nałożeniu sankcji na dwóch irańskich naukowców zajmujących się energią jądrową wskazuje na kontynuację wrogiego nastawienia. Sankcje mają sprawić, że „będą zdecydowanie kontynuować wysiłki”.

Zobacz też: Iran ostrzega USA przed działaniem wobec irańskich tankowców

W środę sekretarz stanu USA Mike Pompeo nałożył sankcje na dwóch urzędników z irańskiej organizacji energii atomowej, Majida Agha’ego i Amjada Sazgara, którzy są zaangażowani w rozwój i produkcję wirówek wykorzystywanych do wzbogacania uranu.

Pompeo powiedział także, że zakończy wstrzymanie wszystkich z wyjątkiem jednej sankcji dotyczących cywilnej współpracy jądrowej. Wstrzymanie pozwoliło rosyjskim, europejskim i chińskim firmom kontynuować prace nad irańskimi cywilnymi obiektami nuklearnymi bez obawy przed amerykańskimi karami.

Zobacz też: Mimo ostrzeżeń USA irańskie paliwo dotarło do Wenezueli

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Od wycofania się USA z porozumienia nuklearnego między Iranem i mocarstwami światowymi w 2018 roku Republika Islamska stopniowo wycofywał się z porozumienia i zaczął wstrzykiwać gaz uranowy do ponad tysiąca wirówek. Iran twierdzi, że kroki mogłyby zostać odwrócone, jeśli Europa zaoferuje mu sposób na uniknięcie amerykańskich sankcji.

Zobacz też: Iran wskazał odpowiedzialnego za zestrzelenie ukraińskiego boeinga pod Teheranem

Kresy.pl/The Times of Israel
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz