Irański departament nuklearny przekazał w piątek, że mimo nałożenia przez USA sankcji na kluczowych irańskich naukowców, badania nad energią nuklearną będą kontynuowane – poinformował The Times of Israel.

Jak poinformował portal The Times of Israel, mimo sankcji nałożonych na część naukowców, praca nad irańskim programem nuklearnym tylko przyspieszy.

Państwowa telewizja zacytowała oświadczenie departamentu, w którym irańskie władze stwierdzają, że decyzja USA o nałożeniu sankcji na dwóch irańskich naukowców zajmujących się energią jądrową wskazuje na kontynuację wrogiego nastawienia. Sankcje mają sprawić, że „będą zdecydowanie kontynuować wysiłki”.

Zobacz też: Iran ostrzega USA przed działaniem wobec irańskich tankowców

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6527.39 PLN    (29.66%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W środę sekretarz stanu USA Mike Pompeo nałożył sankcje na dwóch urzędników z irańskiej organizacji energii atomowej, Majida Agha’ego i Amjada Sazgara, którzy są zaangażowani w rozwój i produkcję wirówek wykorzystywanych do wzbogacania uranu.

Pompeo powiedział także, że zakończy wstrzymanie wszystkich z wyjątkiem jednej sankcji dotyczących cywilnej współpracy jądrowej. Wstrzymanie pozwoliło rosyjskim, europejskim i chińskim firmom kontynuować prace nad irańskimi cywilnymi obiektami nuklearnymi bez obawy przed amerykańskimi karami.

Zobacz też: Mimo ostrzeżeń USA irańskie paliwo dotarło do Wenezueli

Od wycofania się USA z porozumienia nuklearnego między Iranem i mocarstwami światowymi w 2018 roku Republika Islamska stopniowo wycofywał się z porozumienia i zaczął wstrzykiwać gaz uranowy do ponad tysiąca wirówek. Iran twierdzi, że kroki mogłyby zostać odwrócone, jeśli Europa zaoferuje mu sposób na uniknięcie amerykańskich sankcji.

Zobacz też: Iran wskazał odpowiedzialnego za zestrzelenie ukraińskiego boeinga pod Teheranem

Kresy.pl/The Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz