Były irański deputowany twierdzi, że ministerstwo obrony Iranu w odpowiedzi na jego zapytanie wskazało osobę odpowiedzialną za zestrzelenie w styczniu br. ukraińskiego samolotu pasażerskiego Boeing 737-800 pod Teheranem.

Jak podało w sobotę ukraińskie wydanie Radia Swoboda, były irański parlamentarzysta Mahmoud Sadeki poinformował, że otrzymał odpowiedź od ministra obrony Iranu Amira Hatamiego, iż odpowiedzialnym za zestrzelenie ukraińskiego samolotu jest operator systemu rakietowego, który naruszył zasady prowadzenia ognia “bez otrzymania pozwolenia” w panujących wówczas warunkach.

Sadeki wysłał zapytanie w sprawie przyczyn katastrofy ukraińskiego samolotu 23 kwietnia a odpowiedź z ministerstwa obrony otrzymał dopiero w ostatni piątek.

Według Sadekiego minister Hatami napisał, że operator systemu rakietowego został oskarżony o to, że nie komunikował się z centrum dowodzenia polegając na “nieprecyzyjnej informacji” z ministerstwa obrony, gdy podjął decyzję o wystrzeleniu rakiety.

Sadeki zaznaczył, że oczekiwał od ministra obrony wyjaśnienia przyczyn „braku koordynacji” w narodowej sieci obrony powietrznej, co doprowadziło do ​​wystrzelenia dwóch rakiet w kierunku ukraińskiego samolotu pasażerskiego.

Jak podaje Radio Swoboda, 4 kwietnia irańskie władze ogłosiły, że w sprawie zestrzelenia samolotu zatrzymano jedną osobę.

Ukraiński samolot pasażerski Boeing 737-800, lot PS752, został zestrzelony 8 stycznia br. pod Teheranem, w czasie eskalacji napięcia między USA a Iranem po zabiciu przez Amerykanów generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy  elitarnych Brygad Al-Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Władze Iranu przyznały, że boeing został zestrzelony omyłkowo przez system przeciwlotniczy Korpusu Strażników Rewolucji, w wyniku błędu operatora, kilka godzin po irańskim ataku na bazy USA w Iraku. Dowództwo irańskiej armii przyznało, że samolot ukraińskich linii lotniczych został omyłkowo wzięty za wrogi cel i nieintencjonalne zestrzelony w wyniku ludzkiego błędu, gdy przelatywał w pobliżu ważnego stanowiska Korpusu Strażników Rewolucji. Władze Iranu wyraziły żal z powodu „fatalnej pomyłki” i zapowiedziały rychłe ukaranie winnych. Wcześniej przedstawiciele tego kraju zdecydowanie zaprzeczali, jakoby trafienie rakietą mogło być przyczyną tragedii, w której zginęło 176 osób, w tym 9-osobowa załoga złożona z Ukraińców. Nikt nie przeżył katastrofy.

Kresy.pl / radiosvoboda.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply