Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef dyplomacji UE  Josep Borrell zwrócili się w sobotę do władz USA z prośbą o przemyślenie piątkowej decyzji o opuszczeniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zadeklarowali także swoje wsparcie dla WHO.

W sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef dyplomacji UE  Josep Borrell zwrócili się do prezydenta USA Donalda Trumpa z prośbą o przemyślenie piątkowej decyzji o opuszczeniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – informuje „Deutsche Welle”. Wyrazili także swoje poparcie dla WHO.

„WHO musi w dalszym ciągu mieć możliwość przewodzenia międzynarodowej odpowiedzi na pandemię teraz i w przyszłości. Z tego powodu uczestnictwo oraz wsparcie wszystkich jest koniecznie” – napisali von der Leyen i Borrell we wspólnym komunikacie. Zaapelowali do władz USA o „przemyślenie” piątkowej decyzji.

Wyrazili opinię, że w obliczu pandemii współpraca i solidarność są wyjątkowo potrzebne. Uważają, że działania USA są nieprzemyślane.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy prezydent USA Donald Trump zapowiedział w piątek, że USA zakończą swoje stosunki ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

Amerykański prezydent wyraził opinię, że chińscy urzędnicy zignorowali swoje obowiązki sprawozdawcze wobec WHO i naciskali na tę organizację, by wprowadzała świat w błąd tuż po odkryciu koronawirusa.

Trump wskazywał na fakt, iż USA wpłacają do budżetu WHO 450 mln dolarów, podczas gdy Chiny 40 mln dolarów. Prezydent USA zapowiedział, że Stany Zjednoczone przeznaczą te pieniądze na „inne potrzeby w zakresie zdrowia publicznego” na świecie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w kwietniu Trump polecił już swojej administracji, by wstrzymała wpłacanie składek na Światową Organizację Zdrowia. Miało to trwać do czasu wyjaśnienia, jaką rolę organizacja odegrała w „niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa”. Amerykański prezydent zarzucał WHO „liczne błędy”, które „przyczyniły się do wielu przypadków śmierci” i twierdził, że gdyby organizacja ta działała szybciej i bardziej zdecydowanie, ofiar śmiertelnych koronawirusa byłoby znaczniej mniej, a sama epidemia ograniczyłaby się do Chin. Trump wypomniał też wówczas WHO skrytykowanie jego decyzji o zamknięciu granic USA przed Chińczykami.

www.dw.com / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz