Rząd irański ogłosił, że w razie amerykańskiego ruchu przeciwko pięciu tankowcom, które udają się do Wenezueli w celu transportu paliwa wbrew sankcjom USA, Iran jest w stanie odpowiedzieć – przekazał we wtorek portal Aawsat.

Jak przekazał portal Aawsat we wtorek, irański rząd ma rozpatrywać różne możliwości odpowiedzenia na ewentualną próbę zablokowania przez USA transportu paliwa do Wenezueli.

Po raz drugi w tygodniu rzecznik rządu Ali Rabiei oświadczył, że Iran chce kontynuować eksport ropy naftowej do Wenezueli i nawiązać stosunki handlowe z Caracas – podobnie jak Iran, Wenezuela jest objęta amerykańskimi sankcjami.

Zobacz też: W Wenezueli zatrzymano dwóch Amerykanów. Władze zarzucają im udział w spisku

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1516 PLN    (6.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Żaden kraj nie jest zobowiązany do przestrzegania jednostronnych sankcji Stanów Zjednoczonych” – podkreślił Rabiei.

W odpowiedzi na pytanie o możliwą reakcję Iranu na amerykańskie groźby zapobiegania eksportowi ropy z Iranu do Wenezueli, urzędnik powiedział, że jego kraj chce być pewny braku amerykańskiego „piractwa”.

Wyraził nadzieję, że społeczność międzynarodowa stanie po stronie krajów objętych sankcjami.

Zobacz też: Rosja wzmocni współpracę wojskową z Wenezuelą

„Mamy nadzieję, że Ameryka nie popełni takiego błędu. Jeśli podejmą jakiekolwiek działania, zastrzegamy sobie prawo do odpowiedzi i zrobimy to odpowiednio do skali działań USA” – poinformował Rabiei.

Według danych śledzenia statków z Refinitiv Eikon w zeszłym tygodniu co najmniej jeden tankowiec przewożący paliwo załadowane w irańskim porcie wypłynął do Wenezueli. Może to pomóc w złagodzeniu ostrego niedoboru benzyny w kraju Ameryki Południowej.

Zobacz też: Nicolas Maduro twierdzi, że USA nakłaniało kraje Ameryki Południowej do zerwania kontaktu z Wenezuelą

Rzecznik irańskiego MSZ ostrzegł w poniedziałek, że USA otrzymają „poważną odpowiedź” od Iranu, jeśli podejmie jakiekolwiek działania przeciwko tankowcom.

„Mam nadzieję, że Amerykanie nie zrobią nic głupiego, ponieważ spotka się to z poważną reakcją ze strony Iranu” – przekazała agencja informacyjna ISNA.

Kresy.pl/Aawsat

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz