Rząd irański ogłosił, że w razie amerykańskiego ruchu przeciwko pięciu tankowcom, które udają się do Wenezueli w celu transportu paliwa wbrew sankcjom USA, Iran jest w stanie odpowiedzieć – przekazał we wtorek portal Aawsat.

Jak przekazał portal Aawsat we wtorek, irański rząd ma rozpatrywać różne możliwości odpowiedzenia na ewentualną próbę zablokowania przez USA transportu paliwa do Wenezueli.

Po raz drugi w tygodniu rzecznik rządu Ali Rabiei oświadczył, że Iran chce kontynuować eksport ropy naftowej do Wenezueli i nawiązać stosunki handlowe z Caracas – podobnie jak Iran, Wenezuela jest objęta amerykańskimi sankcjami.

Zobacz też: W Wenezueli zatrzymano dwóch Amerykanów. Władze zarzucają im udział w spisku

„Żaden kraj nie jest zobowiązany do przestrzegania jednostronnych sankcji Stanów Zjednoczonych” – podkreślił Rabiei.

W odpowiedzi na pytanie o możliwą reakcję Iranu na amerykańskie groźby zapobiegania eksportowi ropy z Iranu do Wenezueli, urzędnik powiedział, że jego kraj chce być pewny braku amerykańskiego „piractwa”.

Wyraził nadzieję, że społeczność międzynarodowa stanie po stronie krajów objętych sankcjami.

Zobacz też: Rosja wzmocni współpracę wojskową z Wenezuelą

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Mamy nadzieję, że Ameryka nie popełni takiego błędu. Jeśli podejmą jakiekolwiek działania, zastrzegamy sobie prawo do odpowiedzi i zrobimy to odpowiednio do skali działań USA” – poinformował Rabiei.

Według danych śledzenia statków z Refinitiv Eikon w zeszłym tygodniu co najmniej jeden tankowiec przewożący paliwo załadowane w irańskim porcie wypłynął do Wenezueli. Może to pomóc w złagodzeniu ostrego niedoboru benzyny w kraju Ameryki Południowej.

Zobacz też: Nicolas Maduro twierdzi, że USA nakłaniało kraje Ameryki Południowej do zerwania kontaktu z Wenezuelą

Rzecznik irańskiego MSZ ostrzegł w poniedziałek, że USA otrzymają „poważną odpowiedź” od Iranu, jeśli podejmie jakiekolwiek działania przeciwko tankowcom.

„Mam nadzieję, że Amerykanie nie zrobią nic głupiego, ponieważ spotka się to z poważną reakcją ze strony Iranu” – przekazała agencja informacyjna ISNA.

Kresy.pl/Aawsat
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz