Spółka-córka Gazpromu będąca operatorem Nord Stream 2 twierdzi, że budowanego właśnie gazociągu nie obejmą restrykcyjne przepisy unijnego trzeciego pakietu energetycznego.

Spółka Nord Stream AG poinformowała, że niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych (BNetzA) postanowiła zwolnić jej projekt z obowiązywania tak zwanej dyrektywy gazowej, która znacznie skomplikowałaby funkcjonowania drugiej nitki gazociągu przebiegającego po dnie Bałtyku. Zwolnienie ma obowiązywać przez okres 20 lat, jak podaje agencja informacyjna TASS, a za nią agencja Reutera.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Zgodnie z decyzją [BNetzA] zwolnienie z obowiązywania wskazanych przepisów odnosi się do odcinka gazociągu na terytorium Niemiec, włączając wody terytorialne i będzie obowiązywać przez okres 20 lat, wchodząc w życie wstecznie, od daty przyjęcia zmian w ustawie o energetyce 12 grudnia 2019 r.” – TASS cytuje w środę komunikat Nord Stream AG.

Taka decyzja byłaby całkowitym odwróceniem sytuacji jednej z głównych inwestycji Gazpromu po piątkowej decyzji BNetzA, która odrzuciła budujących Nord Stream 2 spółek o wyłączenie tej magistrali spod unijnej dyrektywy gazowej. Chodzi o nowelizację prawa unijnego z maja zeszłego roku. Zakłada ona, że zapisami trzeciego pakietu energetycznego objęte zostają także rurociągi ułożone na dnie morskim na wodach terytorialnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Trzeci pakiet energetyczny stanowi, że jeden podmiot komercyjny nie może być jednocześnie właścicielem gazociągu i jego jedynym eksploatatorem. Zobowiązuje właściciela do zapewnienia bez dyskryminacji dostępu do gazociągu także innym operatorom.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Taka sytuacja znacznie zmniejszyłaby dochody Rosjan z przesyłu gazu drugą nitką gazociągu Nord Stream. Dlatego inwestorzy złożyli na dyrektywę skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która jednak została w środę odrzucona w pierwszej instancji.

tass.ru/reuters.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz