Saksonia rozpoczęła budowę stałego ogrodzenia wzdłuż granicy z Polską, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń – poinformował w środę portal Newsrnd.

Jak poinformował w środę portal Newsrnd władze Saksonii rozpoczęły stałego ogrodzenia wzdłuż granicy z Polską, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.

W tym celu m.in. ochotnicy z Bundeswehry i organizacji pomocy technicznej pełnili w środę dyżur – poinformowało Ministerstwo Spraw Społecznych Saksonii.

Stałe ogrodzenie wokół strefy zamkniętej, które zastąpi poprzednią barierę, ma łączyć się z ogrodzeniem Brandenburgii na północy i początkowo rozciągać się do autostrady na południu. Planowane jest też wzmocnienie ogrodzenia wzdłuż całej granicy.

„Mam nadzieję, że uda nam się szybko i dobrze zapanować nad tym kryzysem” – powiedziała Petra Köpping, minister spraw społecznych ds. ochrony konsumentów.

Głównym celem jest, aby choroba zwierząt nie przedostała się dalej do Saksonii. Nowe ogrodzenie ochronne ma około jednego metra wysokości, tak aby sarny i jelenie dalej mogły je pokonać. Ogrodzenie ma być na tyle wzmocnione, aby dziki nie były w stanie go sforsować.

Zobacz też: Na granicy dwóch województw powstanie płot o długości 100 km. Powód – Afrykański Pomór Świń

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponadto Bundeswehra chce ogrodzić teren szkolenia wojskowego „Oberlausitz”, który sam obejmuje około 8 000 hektarów z 13 500 hektarowej strefy zamkniętej.

Ponadto do wykrywania zwłok dzików mają być wykorzystywane psy gończe. Brandenburgia, ma od środy siedem własnych psów poszukiwawczych, które mają szukać zwłok dzików.

Zwierzęta były wcześniej używane jako psy myśliwskie i przeszły dodatkowe szkolenie, jak ogłosił minister zdrowia Brandenburgii. Afrykański pomór świń wykryto po raz pierwszy w Brandenburgii we wrześniu, a następnie w Saksonii.

W środę Brandenburgia odnotowała 146 przypadków. Choroba prawie zawsze jest śmiertelna dla świń.

Zobacz też: Dania stawia ogrodzenie na granicy z Niemcami w obronie przed afrykańskim pomorem świń

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W Europie choroba pojawiła się po raz pierwszy na Sardynii w 1978 roku, ale udało się ją tam zlokalizować pomimo powtarzających się epidemii.

Wirus ASF, pojawił się ponownie w Gruzji w 2007 roku poprzez skażoną żywność, skąd zaczął rozprzestrzeniać się w Europie.

Kresy.pl/Newsrnd

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz