Angela Merkel przyjechała do Soczi, by porozmawiać z Władimirem Putinem.

Otwarcie gazociągu Nord Stream 2 nie będzie oznaczało końca tranzytu gazu przez Ukrainę – powiedział w piątek prezydent Rosji Władimir Putin podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Jak ujawnił rosyjski prezydent, szefowa niemieckiego rządu poruszyła kwestię tranzytu przez Ukrainę podczas dzisiejszych rozmów w Soczi. Zapewnił, że dostawy przez Ukrainę będą kontynuowane, jeśli okażą się uzasadnione ekonomicznie. Dodawał, że jest gotów do rozmów z Ukrainą na ten temat. Putin mówił, że rosyjskie władze traktowały zawsze Nord Stream 2 jako projekt „czysto ekonomiczny”.

Według rosyjskiego prezydenta energetyka jest jednym z „priorytetowych obszarów partnerstwa między Rosją a Niemcami”.

Stanowisko USA wobec gazociągu pod Bałtykiem Putin nazwał „rzadkim przypadkiem ciągłości” w działalności obecnej administracji w stosunku do czasów prezydentury Obamy. Zdaniem rosyjskiego prezydenta USA chcą w ten sposób wspierać Ukrainę, która pobiera opłaty za tranzyt, a także interesy własnego przemysłu, zainteresowanego dostawami gazu LNG do Europy, który w jego opinii jest o 25-30 proc. droższy od rosyjskiego gazu.

Przywódcy Rosji i Niemiec, według słów Putina, zgodzili się, by ministerstwa spraw zagranicznych obu krajów przeanalizowały możliwość rozmieszczenia misji ONZ dla ochrony obserwatorów OBWE w Donbasie.

Angela Merkel oceniła, że po wycofaniu się USA z umowy nuklearnej PCPOA z Iranem nastąpiła „specyficzna” sytuacja. Jak mówiła, strona europejska porozumienia nakłania Iran, by pozostał przy porozumieniu.

Angela Merkel przyjechała do Soczi z jednodniową roboczą wizytą. Jadąc do Rosji podkreślała potrzebę dialogu. „Jeśli chcesz rozwiązywać problemy, należy ze sobą rozmawiać” – mówiła.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko do Niemców: Nord Stream 2 to „karmienie bestii”

Kresy.pl / TASS / PAP / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz