Lotnictwo koalicji pod wodzą USA zbombardowało na terenie prowincji Dajr az-Zaur syryjskie oddziały, które wcześniej miały zaatakować siły wspierane przez Amerykanów.

W nocy ze środy na czwartek lotnictwo koalicji pod wodzą USA zaatakowało i zbombardowało syryjskie oddziały na terenie prowincji Dajr az-Zaur, na wschód od Eufratu. Nastąpiło to prawdopodobnie po tym, jak Syryjczycy chcieli odzyskać kontrolę nad tymi terenami, obecnie kontrolowanymi przez siły kurdyjsko-arabskie.

Według pierwotnych doniesień agencji Reuters, powołującej się na źródła w amerykańskiej armii, w wyniku „uderzeń odwetowych” zginęła ponad setka „pro-reżimowych” żołnierzy spośród oddziału liczącego 500 osób, wspieranych przez artylerię i czołgi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Syryjskie media rządowe potwierdzały tę informację, przytaczając przy tym doniesienia o dziesiątkach zabitych i rannych. Podano, że nocne naloty miały miejsce w rejonie miasta Khusham w prowincji Dajr az-Zaur. Według syryjskiej agencji SANA, oddziały prorządowe walczyły tam zarówno z ISIS, jak i ze wspieranymi przez USA Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF), które składają się w znacznej mierze z kurdyjskich Ludowych Oddziałów Obrony (YPG).

Portal Al-Masdar News powołuje się natomiast na źródła w armii syryjskiej. Potwierdzają one, że około 25 bojowników z prorządowych oddziałów paramilitarnych Narodowych Sił Obrony zginęło w wyniku nalotów.

Koalicja na czele z USA twierdzi, że naloty miały charakter wyłącznie defensywny i w swoich działaniach jedynie wypełniała swoje zobowiązania odnośnie ochrony powiązanych ze sobą sił SDF oraz „zagranicznych doradców”, zaangażowanych w walki z ISIS.

Działania koalicji zostały skrytykowane przez rosyjskich wojskowych, których zdaniem w ten sposób Amerykanie chcą w ten sposób zabezpieczyć sobie dostęp do bogatego w ropę obszaru prowincji Dajr az-Zaur. Rosyjski resort obrony podał, że w wyniku ataku rannych zostało 25 „prorządowych syryjskich ochotników”. Zarzucono też USA, że nie skoordynowały swoich działań z Rosją. Według ministerstwa, incydent „kolejny raz pokazał, ze USA utrzymują swoją nielegalną obecność w Syrii nie po to, by walczyć z Państwem Islamskim, ale po to, by zająć i utrzymać syryjskie aktywa gospodarcze”.

PRZECZYTAJ: Waszyngton i Kurdowie chcą przekroić Syrię [+MAPA]

Przypomnijmy, że we wrześniu ub. roku informowaliśmy, że w tym regionie cel USA wydaje się jasny: przeciąć Syrię z północy na południe, tak aby uniemożliwić Syryjczykom odzyskanie kontroli nad znaczną częścią granicy z Irakiem. Celem długofalowym jest utrudnienie im korzystania ze wsparcia operujących w Iraku Irańczyków. W perspektywie strategicznej, Amerykanie chcą stworzyć trwały kordon, który uniemożliwiłby stabilizację Syrii i przedłużenie przez jej terytorium szlaków komunikacyjnych, a w przyszłości ewentualnych rurociągów, transportujących irańską ropę i gaz na wybrzeże Morza Śródziemnego, co wiąże się z faktem, że administracja Donalda Trumpa, ponownie określiła właśnie Iran jako głównego wroga na Bliskim Wschodzie. Chodzi o zablokowanie powstania stabilnej osi Teheran-Damaszek-Bejrut.

Almasdarnews.com / apnews.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz