Exit poll: remis w wyborach do Knesetu, prawdziwym zwycięzcą partia Liebermana

Przedterminowe wybory w Izraelu zakończyły się remisem – Likud premiera Binjamina Netanjahu i centrolewicowa koalicja Niebiesko-Białych Benny’ego Gantza zdobyły podobną liczbę miejsc w Knesecie – wynika z badań exit poll opublikowanych przez izraelskie media.

Wyniki wszystkich badań exit poll wykonanych podczas dzisiejszego głosowania wskazują, że oba największe ugrupowania zdobyły równą liczbę miejsc w 120-osobowym parlamencie, względnie Niebiesko-Biali będą mieli o jeden mandat więcej niż Likud. Prognozy mówią o 31-33 mandatach dla Likudu i 32-34 mandatach dla Niebiesko-Białych.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Wyniki badań sugerują, że decydująca rola w tworzeniu koalicji rządzącej może przypaść nacjonalistycznej partii Nasz Dom Izrael Awigdora Liebermana, która według exit poll będzie miała 8-10 mandatów. W poprzedniej kadencji Knesetu to właśnie niechęć tej partii do wejścia w koalicję z dwiema partiami religijnymi – Szas i Zjednoczony Judaizm Tory – uniemożliwiła Netanjahu utworzenie większości parlamentarnej i doprowadziła do przyspieszonych wyborów. Prognozowany rozdział pozostałych mandatów wskazuje, że zarówno bez głosów partii Liebermana, jak i głosów partii religijnych, Netanjahu nie zdoła utworzyć rządu.

Według Times of Israel w sztabie wyborczym Naszego Domu Izrael nie wykluczono stworzenia koalicji zarówno z Likudem jak i z blokiem centrolewicowym. Wyniki exit poll wskazują, że koalicja partii Liebermanna z Niebiesko-Białymi i partiami arabskimi dysponowałaby 63-66 głosami w Knesecie.

Jak stwierdza agencja Reutera, Izrael czekają kolejne tygodnie żmudnych rozmów koalicyjnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Netanjahu: jeśli wygram wybory, Izrael anektuje Dolinę Jordanu

Kresy.pl / Times of Israel / Reuters / PAP

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz