Siły zbrojne Izraela po raz kolejny dokonały ataku na Syrię. Celem były pozycje syryjskiej armii rządowej na obszarze graniczącym ze Wzgórzami Golan.

Jak podał portal Al Masdar News ostrzelane zostały oddziały syryjskiej armii  zajmujące pozycje na wzgórzu Tel Darbija w położonej w sąsiedztwie okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan prowincji Al-Kunajtira. Atak został przeprowadzony około godziny 18.30 czasu miejscowego. Kolejny atak doprowadził do zniszczenia szpitala w stolicy tej prowincji. Szpital zniszczony został przez cztery rakiety, które około godziny 19.50 wystrzelone zostały przez dwa izraelskie drony. Ostrzelany został także garnizon syryjskiej armii Dżabata asz-Szaab.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Atak zaalarmował wszystkie oddziały syryjskie w prowincji. Postawiono w stan gotowości bojowej wszystkie oddziały obrony przeciwlotniczej. Był to bowiem kolejny z wielu aktów agresji izraelskich sił zbrojnych wobec Syrii. W styczniu premier Izraela Binjamin Netanjahu przyznał, że izraelskie siły zbrojne „uderzały w setki celów” w sąsiednim państwie. Szef izraelskiego rządu twierdził przy tym, że Izraelczycy atakowali żołnierzy z Iranu, wspierających syryjskie władze, jednak poniedziałkowe uderzenie , tak jak wiele innych wymierzone było w armię syryjską.

Izrael stoczył z Syrią wojny w 1967 i 1973 roku. Po tej pierwszej Izraelczycy okupowali należące do Syryjczyków Wzgórza Golan. W drugiej wojnie Syria odzyskała niewielką część tego regionu. Wbrew prawu międzynarodowemu Izrael anektował okupowany przez siebie obszar Wzgórz Golan. Potem Izraelczycy ścierali się z Syryjczykami w czasie izraelskiej interwencji w Libanie w 1982 roku.

Po wybuchu wojny w Syrii Izraelczycy rozpoczęli wspieranie islamistycznych ugrupowań walczących z władzami Syrii. Wsparcie to potwierdził już w 2014 roku kontyngent sił pokojowych ONZ na Wzgórzach Golan – UNDOF. Izraelczycy prowadzili też bezpośrednie uderzenia wymierzone zarówno w syryjską armię jak i siły sprzymierzonych z nimi Irańczyków i bojowników libańskiego Hezbollahu. Ataki przeprowadzane są najczęściej poprzez wystrzeliwanie rakiet przez izraelskie samoloty znad sąsiedniego Libanu.

sana.sy/almasdarnews.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz