Izrael przekazał Ukrainie dane wywiadowcze, pomocne w walce z irańskimi dronami – podaje New York Times (NYT).

Amerykański dziennik New York Times napisał w niedzielę, że Izrael przekazał Ukrainie dane wywiadowcze, pomocne w walce z irańskimi dronami. Gazeta nie precyzuje, jakie dokładnie informacje Izrael przekazał władzom w Kijowie.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kuleba zaapelował w ubiegłym tygodniu do Izraela o pomoc w zakresie systemów obrony przeciwlotniczej. Izraelski minister obrony Benni Ganc oficjalnie odmówił ukraińskiemu dyplomacie. Tłumaczył to faktem współpracy z Moskwą w przeprowadzaniu nalotów w Syrii.

NYT podkreśla, że Izrael będzie mógł zapewnić Ukrainie systemy wczesnego ostrzegania. Pomogą one w walce z irańskimi dronami.

Informacje gazety sugerują, że Izrael przekazał już Ukrainie dane wywiadowcze, przydatne w walce z irańskimi dronami. Medium powołuje się na źródło w ukraińskiej administracji.

Jak informowaliśmy, w czwartek szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba poinformował, że rozmawiał z premierem Izraela, Jairem Lapidem. Rozmowa dotyczyła oczekiwanego przez Ukrainę wsparcia militarnego ze strony izraelskiej, w kontekście używania przez Rosjan irańskich systemów uzbrojenia, głównie dronów. Minister nie sprecyzował jednak, jaki był wynik tej rozmowy i czy udało się wypracować jakieś rozwiązanie, dotyczące wniosku Ukrainy o dostarczenie systemów obrony powietrznej.

Jak pisaliśmy, we wtorek agencja Reuters podała, że Iran zgodził się dostarczyć Rosji rakiety balistyczne krótkiego zasięgu i drony. Irańskie źródła Reutersa twierdzą, że Iran i Rosja zawarły już umowę, dotyczącą dostarczenia Rosjanom rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Fateh 110 i Zolfaghar oraz kolejnych dronów, w tym typu „kamikadze”. Rakiety miałyby zostać dostarczone prawdopodobnie jeszcze w październiku lub na początku listopada. Fateh i Zolfaghar to irańskie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu, zdolne do rażenia celów na dystansach od 300 do 700 km. Podano też, że Iran zgodził się dostarczyć do Rosji drony-kamikadze Shahed-136.

Według trzech irańskich źródeł Reutersa, we wrześniu Teheran odrzucił prośbę prezydenta Rosji, Władimira Putina w sprawie dostarczenia zaawansowanych, irańskich dronów uderzeniowych dalekiego zasięgu Arash 2. Powodem odmowy miały być m.in. „pewne problemy natury technicznej”. Jeden z dyplomatów twierdził, że dowódcy Gwardii Strażników Rewolucji obawiają się, że jeśli Rosjanie użyliby takich dronów, to mogłyby one dostać się w ręce Amerykanów.

MSZ Iranu konsekwentnie zaprzecza doniesieniom o tym, że dostarcza Rosjanom broń, m.in. irańskie drony Shahed-136, do używania jej przeciwko Ukraińcom. Moskwa także twierdzi, że jej wojska nie używają irańskich dronów do ataków na Ukrainę. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że stosowany jest „rosyjski sprzęt z rosyjską nomenklaturą”.

nytimes.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply