Mimo oficjalnych wniosków i interwencji władz Ukrainy, by pozyskać izraelskie systemy i technologię obrony przeciwrakietowej, Izrael nie zmienia swojego stanowiska. Proponuje Ukraińcom pomoc przy opracowaniu systemu wczesnego ostrzegania. Premier Izraela, Jair Lapid podkreśla, że musi dbać o bezpieczeństwo swojego państwa.

W czwartek szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba poinformował, że rozmawiał z premierem Izraela, Jairem Lapidem. Rozmowa dotyczyła oczekiwanego przez Ukrainę wsparcia militarnego ze strony izraelskiej, w kontekście używania przez Rosjan irańskich systemów uzbrojenia, głównie dronów.

„Poinformowałem go o niewypowiedzianym cierpieniu, utracie życia i zniszczeniu, spowodowanym przez rosyjskie rakiety i drony produkcji irańskiej” – napisał Kułeba na Twitterze. „Omówiliśmy w szczegółach wniosek Ukrainy do Izraela o dostarczenie systemów i technologii obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej” – zaznaczył.

Minister nie sprecyzował jednak, jaki był wynik tej rozmowy i czy udało się wypracować jakieś rozwiązanie, dotyczące wniosku Ukrainy o dostarczenie systemów obrony powietrznej.

Przypomnijmy, że we wtorek Ukraina zwróciła się do Izraela o pilne dostarczenie systemów obrony powietrznej i rozpoczęcie „wysokiej jakości współpracy” w kwestii pozyskania odpowiednich technologi. Informując o tym, szef MSZ Ukrainy nie sprecyzował, czy wniosek ma dotyczyć również systemu Żelazna Kopuła, choć jego zdaniem, w obliczu zaangażowania się Iranu w konflikt rosyjsko-ukraiński, nie powinno być w tej kwestii wątpliwości. Według mediów ukraińskich, w swoim wniosku Ukraińcy uzasadnili swoją prośbę tym, że niebawem Rosja ma otrzymać od Iranu kolejne drony, a także rakiety ziemia-ziemia o zasięgu 300-700 km. Zaznaczono, że tym samym Teheran będzie mógł pośrednio przetestować broń, która zagraża bezpieczeństwu Izraela.

Lapid również zamieścił na Twitterze wpis, relacjonując swoją rozmowę z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych. Napisał, że Kułeba przekazał mu bieżące informacje dotyczące wojny.

„Podzieliłem się z nim naszymi głębokimi obawami, dotyczącymi powiązań militarnych między Iranem a Rosją. Izrael stoi po stronie narodu ukraińskiego” – napisał izraelski premier. On również nie udzielił żadnych konkretnych informacji, szczególnie w sprawie ewentualnego dostarczenia na Ukrainę izraelskich systemów uzbrojenia. Nie wspomniał też nic na temat wniosku strony ukraińskiej w sprawie dostarczenia izraelskich systemów przeciwrakietowych.

W środę izraelski minister obrony, Benny Gantz powiedział, że Izrael nie dostarczy Ukrainie broni, proponując jednocześnie Ukraińcom pomoc przy opracowaniu systemu wczesnego ostrzegania przed uderzeniami rakietowymi. Również przy innych okazjach w ostatnim czasie podkreślał, że wysłanie izraelskiego uzbrojenia na Ukrainę nie wchodzi w grę. W czwartek Gantz miał odbyć rozmowę telefoniczną ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, ale została ona przełożona.

Jak poinformowano, państwo żydowskie wysłało stronie ukraińskiej wniosek o wymianę informacji, dotyczących zapotrzebowania Ukrainy na systemy obrony powietrznej. Izrael deklaruje, że po otrzymaniu odpowiedzi będzie w stanie „pomóc w opracowaniu systemu ratunkowego dla wczesnego ostrzegania cywilów”.

Osobno, w wywiadzie telewizyjnym, Jair Lapid ostrzegł, że powiązania zbrojeniowe między Rosją a Iranem „stwarzają niebezpieczeństwo dla całego świata”. Określił decyzję władz w Teheranie o dostarczeniu Rosji dronów jako „całkowicie nieakceptowalną”. Zaznaczył jednak, że Izrael będzie twardo kontynuował swoja dotychczasową politykę, by nie udzielić Ukrainie żadnego bezpośredniego wsparcia militarnego. Powoływał się tu na złożone relacje izraelsko-rosyjskie.

Stosunki międzynarodowe Izraela to złożona kwestia – powiedział izraelski premier. – Mam obowiązek dbać zarówno o bezpieczeństwo Izraela, jak i o nasze bezpieczeństwo narodowe, dbać o to, aby nasze interesy były szanowane, a czyniąc to, jasno dać do zrozumienia, że wspieramy Ukrainę w [tym konflikcie – red.].

Czytaj także: Iran gotowy do rozmów z Ukrainą o handlu bronią

Jak pisaliśmy, w środę prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z Prezydentem Islamskiej Republiki Iranu, Ebrahimem Ra’isim. Przywódcy poruszyli kwestie dwustronne oraz rozmawiali na temat bieżącej sytuacji międzynarodowej. Według PAP, podczas rozmowy prezydent Duda miał przekazać „bardzo jasne stanowisko” na temat doniesień o sprzedaży dronów Rosji. „Polska zamierza bardzo aktywnie przeciwdziałać wszelkim zakupom broni przez Rosję” – przekazało PAP źródło z Kancelarii Prezydenta.

Według szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Jakuba Kumocha, rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Iranu była następstwem rozmowy z prezydentem Ukrainy i z polskiej strony dotyczyła „niemal wyłącznie” dostarczania Rosji irańskiej broni. Ukraińskie MSZ podziękowało polskiemu prezydentowi za te działania.

Strona ukraińska, w różnej formie i na różnym stopniu, już od paru lat otwarcia wyraża zainteresowanie pozyskaniem izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła. Między innymi w czerwcu br. ukraiński ambasador w Izraelu, Jewhen Kornijczuk powiedział, że Ukraina chce zakupić izraelski rakietowy system obrony powietrznej Żelazna Kopuła, by móc chronić swoich cywilów przed rosyjskimi rakietami. Powiedział, że oczekuje od izraelskiego rządu, by „wyszedł ze swojej strefy komfortu i wrócił do rzeczywistości”. Ukraiński dyplomata nie krył swojej irytacji z faktu, że Izrael nie dostarczył Ukrainie wsparcia, w zakresie broni defensywnej czy kwestii techniczno-wojskowych.

Serwis „Jerusalem Post” pisał w tym kontekście, że jest mało prawdopodobne, by Izrael zgodził się sprzedaż system Żelazna Kopuła Ukrainie, czy jakiemukolwiek innemu krajowi, m.in. z uwagi na regulacje podpisane z Amerykanami. Portal zwracał zarazem uwagę, że w grę mogą wchodzić systemy obrony powietrznej Proca Dawida oraz Spyder.

Jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę, w połowie lutego br. pisaliśmy, że USA miały zamiar sprzedać Ukraińcom zaawansowany system antyrakietowy Żelazna Kopuła, jednak zostało to zablokowane przez Izraelczyków.

mil.in.ua / timesofisrael.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply