Izrael zabronił sprzedawać Ukrainie “żelazną kopułę”

USA miały zamiar sprzedać Ukraińcom zaawansowany system antyrakietowy jednak zostało to zablokowane przez Izraelczyków.

O tym, że “Izrael storpedował zamiar Stanów Zjednoczonych przeniesienia kilku baterii systemu obrony powietrznej  znanego pod nazwą “Żelazna Kopuła” do Ukrainy” napisał we wtorek portal rp.pl. powołując się na izraelski Ynet.com. W grę wchodziła nie tylko dyslokacja wyrzutni, ale ich zakup przez Kijów, który wyrażał taką wolę.

Na linii Waszyngton-Tel Awiw miały się toczyć w tej sprawie “poufne” rozmowy. Izrael przekonywał Amerykanów, że nie chce być w jakikolwiek sposób zaangażowany w konflikt między Rosją, a Ukrainą, obawiając się komplikacji relacji z Moskwą. Izraelczycy wskazywali na wojskową obecność Rosjan w Syrii, gdzie na zaproszenie syryjskich władz realizują oni od 2015 r. operację wojskową wymierzoną w antyrządowe ugrupowania zbrojne. Waszyngton uwzględnił izraelskie zastrzeżenia.

“Żelazna kopuła” jest wspólnym projektem Izraelczyków i Amerykanów, dlatego jego sprzedaż do państw trzecich wymaga zgody obu stron. System został opracowany, by osłonić Izrael przed pociskami rakietowymi chętnie używanymi przez jego palestyńskich i libańskich przeciwników i jest już stosowany osiągając dość wysoką skuteczność, przynajmniej w warunkach niezbyt wielkiego nasilenia ostrzału.

Według rp.pl Ukraińcy nadal lobbują jednak w Waszyngtonie, by przekonać do sprzedaży im “Żelaznej kopuły”.

Ynet.com jest kolejnym izraelskim środkiem masowego przekazu podającym informacje o blokadzie jaką Izraelczycy nałożyli na sprzedaż uzbrojenia Ukrainie. We wrześniu ub. roku także portal Politico podał, że dwie baterie izraelskiego systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła, zakupione wcześniej dla armii USA, mogą zostać przekazane Ukrainie w ramach pomocy wojskowej. Niedługo po tym sprawę skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o przekazaniu Ukrainie przez Amerykanów baterii systemu Żelazna Kopuła. Wiadomo jednak, że służba prasowa ukraińskiego prezydenta potwierdziła, że temat przekazania Ukrainie systemu Żelazna Kopuła był omawiany podczas wizyty Zełenskiego w USA.

rp.pl/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply