Ukraina otrzyma od USA system Żelazna Kopuła? Zełenski komentuje

Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o przekazaniu Ukrainie przez USA baterii systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła (Iron Dome).

Jak podał we wtorek ukraiński portal Nv.ua, Wołodymyr Zełenski przebywający obecnie w Nowym Jorku w związku z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ, udzielił wypowiedzi kanałowi telewizyjnemu Dom. Prezydent Ukrainy został zapytany o jego propozycje złożone podczas niedawnej wizyty w Białym Domu.

Zełenski odpowiedział, że strona ukraińska oczekuje na odpowiedź administracji Bidena, szczególnie odnośnie “transformacji sektora obronnego”, a także na oficjalną wizytę strony amerykańskiej, podczas której mają zostać podjęte decyzje odnośnie planu transformacji. Ukraiński prezydent liczy też na odpowiedź amerykańskiego biznesu w postaci “nie tylko kontraktów, ale także konkretnych działań”. Zaznaczał przy tym, że taka odpowiedź wymaga czasu.

“Słyszeliśmy w mediach pewne sygnały odnośnie wsparcia programu rakietowego Ukrainy. To znaczy, jest za wcześnie, aby mówić o Żelaznej Kopule, ale słyszeliście te sygnały i wiadomości ze Stanów Zjednoczonych” – mówił Zełenski.

Prezydent Ukrainy zaznaczył, że wyniki podróży ukraińskiej delegacji do Stanów Zjednoczonych „z pewnością będą i będą poważne”.

Przypomnijmy, że w ubiegły wtorek portal Politico napisał, że dwie baterie izraelskiego systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła, zakupione wcześniej dla armii USA, mogą zostać przekazane Ukrainie w ramach pomocy wojskowej. Może to być skutek poprawki do ustawy o budżecie obronnym USA na rok budżetowy 2022, zgłoszonej przez kongresmena Scotta Franklina. Poprawka nałożyłaby na Pentagon obowiązek przedstawienia Kongresowi raportu, w którym miałyby zostać wymienione opcje dotyczące możliwego sprzedania lub przekazania Ukrainie „istniejących systemów” uzbrojenia, które najprawdopodobniej nie zostaną wdrożone do użytku w bliskim terminie. Według Politico, powołującego się na jednego z urzędników Kongresu, takim systemem może być Żelazna Kopuła.

Według portalu Europejska Prawda już po artykule Politico służba prasowa ukraińskiego prezydenta potwierdziła, że temat przekazania Ukrainie systemu Żelazna Kopuła był omawiany podczas niedawnej wizyty Wołodymyra Zełenskiego w USA.

Kresy.pl / nv.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply