Podczas debaty kandydatów przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, Krzysztof Bosak (Konfederacja) wręczył Jadwidze Wiśniewskiej (PiS) znaczek Stop447. „Proszę to wpiąć, jeżeli jesteście państwo przeciwko tej ustawie” – powiedział. Wiśniewska się nie zgodziła.

W piątek wieczorem na antenie TVP odbyła się debata przedwyborcza. Wzięli w niej udział: Jadwiga Wiśniewska (PiS), Jan Olbrycht (KE), Krzysztof Śmiszek (Wiosna), Adrian Zandberg (Lewica Razem), Krzysztof Bosak (Konfederacja) i Paweł Kukiz (K’15), Była ona oficjalnie podzielona na kilka zasadniczych bloków: bezpieczeństwo, przyszłość Unii Europejskiej, gospodarka, wartości europejskie oraz pozycja i rola Polski w UE. Faktycznie pytania dotyczyły przyjęcia euro, jak poszczególne ugrupowania widzą przyszłość Europy, związków partnerskich, bezpieczeństwa energetycznego i postawy UE względem Nord Stream 2 oraz zakaz palenia węglem w gospodarstwach domowych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W trakcie rundy poświęconej energetyce przedstawiciel Konfederacji, który występował z przypiętym do marynarki znaczkiem STOP 447, dotyczącym sprzeciwu wobec roszczeń żydowskich i ustawy S.447, nawiązał do tej sprawy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Ceny prądu w Polsce rosną, a media cenzurują informacje, że to z powodu UE. Ale jest jeszcze jedna informacja, która jest w Polsce cenzurowana, związana z ustawą 447 i ogromnymi roszczeniami majątkowymi ze środowisk amerykańskich Żydów w stosunku do Polski – powiedział Bosak, po czym wziął taki sam znaczek jak swój i podszedł do przedstawicielki PiS.

– Chciałem wręczyć pani poseł Jadwidze Wiśniewskiej taki znaczek. Proszę to wpiąć, jeżeli jesteście państwo przeciwko tej ustawie. Wprowadzacie wyborców w błąd – powiedział Bosak. Gdy kładł znaczek na pulpicie europosłanki PiS, ta cofnęła się i nie przyjęła go.

Prowadzący debatę Michał Adamczyk upomniał Bosaka zaznaczając, że swoim zachowaniem łamie zasady debaty. Przedstawiciel Konfederacji powtórzył, że jeśli PiS jest przeciw ustawie S.447, to prosi ją o przypięcie znaczka. Wiśniewska nie zareagowała, później określiła Bosaka mianem „gadżeciarza”. W ostatniej rundzie debaty, gdy politycy mogli swobodnie się wypowiedzi, twierdziła, że PiS jest jedyną partią, która jest w stanie zagwarantować to, że Polska nie będzie musiała wypłacać żadnych „odszkodowań”.

Podczas debaty europoseł Olbrycht z Koalicji Europejskiej opowiedział się za wzmocnieniem Unii Europejskiej i jej instytucji, twierdząc, że jest to dla Polski korzystniejsze. Mówił, że KE nie ma w swoim programie wprowadzenia wspólnej waluty euro, ale „zdecydowanie broni wartości europejskich” w kontekście kwestii społeczno-kulturowych. Podkreślił sprzeciw wobec Nord Stream 2.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wiśniewska odnośnie wprowadzenia euro mówiła, że mocna złotówka oznacza mocną gospodarkę (zwracano jednak uwagę, że myliła się, mówiąc o euro zamiast złotówka). Sprzeciwiła się koncepcjom federalizacji UE i tzw. Europy dwóch prędkości, choć mówiła, że PiS chce „silnej UE”. Skrytykowała plany „tęczowej koalicji”, w kwestii polityki energetycznej opowiadała się za „sprawiedliwą transformacją energetyczną”.

Śmiszek (Wiosna) uważał, że Polacy i polska gospodarka na razie nie są gotowi na przyjęcie euro i należy to najpierw zmienić. Twierdził, że polskie społeczeństwo opowiada się za integracją w ramach UE, a także wprowadzeniem związków partnerskich i małżeństw homoseksualnych. Podkreślił sprzeciw wobec budowy Nord Stream 2 i odchodzenie od wydobywania węgla.

Bosak w kwestii wspólnej waluty UE powiedział, że ludzie nie chcą jej przyjęcia i jest to temat zastępczy. Jego zdaniem, przyszłość Unii jest niejasna i trzeba zabezpieczyć polskie interesy narodowe. Sprzeciwił się dyktowaniu przez UE Polsce warunków w kwestiach kulturowych i zapowiedział twardą obronę naszej autonomii kulturalnej. Podkreślił, że PiS zamyka rentowne kopalnie, jednocześnie sprowadzając coraz więcej węgla z Rosji, a mówienie o solidarności w unijnej polityce energetycznej to naiwność. Zaznaczył, że w Polsce cenzuruje się informacje o tym, że ceny prądu w Polsce rosną z winy UE.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Zdaniem Pawła Kukiza, euro to instrument polityczny służący gospodarce niemieckiej. Opowiedział się za zmianą uprawnień Komisji Europejskiej i wzmocnieniem roli Parlamentu Europejskiego, dając mu inicjatywę ustawodawczą. Mówił, że nie zgadza się na robienia z homoseksualizmu „religii”, choć opowiedział się za wprowadzeniem związków partnerskich. Skrytykował pomysły dot. likwidacji górnictwa.

Zandberg opowiedział się najpierw za reformą strefy euro, przed przyjęciem tej waluty. Podkreślał znaczenie płacy minimalnej i europejskiej stawki pracy. Jego zdaniem, politycy nie powinni mówić ludziom, jak mają żyć, a UE jest różnorodna. Mówił też o potrzebie rozbudowanego planu polityki energetycznej i jej transformacji.

Przeczytaj: Braun dla Kresy.pl: mam nadzieję, że zobaczymy Jarosława Gowina przed sądem

Youtube.com / wprost.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz