Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że chiński koncern Huawei może być częścią umowy handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Otwarcie oświadczył, że firma ta stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Trump mówił o tym w czwartek, w rozmowie z dziennikarzami w Białym Domu. – Huawei jest czymś bardzo niebezpiecznym. Popatrzcie na to, co zrobili z punktu widzenia bezpieczeństwa, wojskowości. Coś bardzo niebezpiecznego.

W ubiegłym tygodniu Departament Handlu USA wpisał Huawei na „czarną listę” firm, które muszą występować o specjalne zezwolenie na nabywanie nowoczesnych technologii z USA. Spowodowało to decyzję takich potentatów branży telekomunikacyjnej i elektronicznej jak Google, Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom o zakończeniu współpracy z chińską spółką. Później pojawiła się informacja, że władze USA zdecydowały się jednak na tymczasowe wycofanie z obostrzeń.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wypowiedź Trumpa padła w kontekście eskalującej w ostatnim czasie wojny handlowej między USA a Chinami. Jednocześnie, zasygnalizował on, że Huawei może być częścią negocjowanego porozumienia handlowego z Pekinem.

Przeczytaj: USA wprowadziły nowe karne cła na chiński eksport. „Poważna eskalacja wojny handlowej”

Czytaj również: Chiny ogłaszają wprowadzenie ceł odwetowych na towary z USA. Trump zastosuje „opcję nuklearną”?

– Jeśli zawarlibyśmy umowę, to mógłbym sobie wyobrazić, że Huawei mogłoby zostać w niej w jakiejś formie, w jakiejś części uwzględnione – powiedział Trump.

Strona chińska twierdzi, że zastrzeżenia względem Huawei i działania wymierzone w ten koncern są nieuprawnione i służą jedynie pognębieniu tej firmy. Jej przedstawiciele mówią, że ich produkty nie stanowią żadnego zagrożenia pod względem bezpieczeństwa.

– Najlepszą odpowiedzią na dręczenie ze strony USA jest to, żeby chińskie firmy dalej rosły w siłę – powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Handlu ChRL, Gao Feng. Dodał, że jeśli Amerykanie chcą dalej prowadzić negocjacje handlowe, to „powinni wykazać się szczerością i poprawić swoje niewłaściwe działania”.

Jak informowaliśmy, zdaniem Steve’a Bannona, byłego głównego stratega Białego Domu, pozbycie się chińskiego koncernu Huawei z USA i Europy jest „10 razy ważniejsze” niż negocjowana z Chinami umowa handlowa. Dla niego kluczowe znaczenie ma tu zdecydowane podejście Waszyngtonu do chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei. Mówił o tym w rozmowie z „South China Morning Post”. uważa Huawei za „potężne zagrożenie bezpieczeństwa dla Zachodu”. – Ten dekret [podpisany przez Trump ws. obostrzeń wzgl. Huawei – red.] jest 10 razy ważniejszy niż odejście od umowy handlowej. To [Huawei] jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego, nie tylko dla USA, ale też dla reszty świata. Chcemy to zamknąć – powiedział Bannon.

Przeczytaj: Bannon: załatwienie Huawei jest dużo ważniejsze, niż umowa handlowa z Chinami

Problemy chińskiego potentata elektronicznego  z władzami USA wpisują się w narastającą wrogość tych władz wobec Chin. Administracja prezydenta Trumpa oskarża chińskie koncerny o kradzież amerykańskich technologii. Amerykański wymiar sprawiedliwości doprowadził w grudniu do aresztowania w Kanadzie Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowej Huawei, a zarazem córki założyciela Huawei, firmy będącej największym chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego. Amerykańskie władze wywierają naciski na władze innych państw, a nawet na własnych obywateli, aby nie korzystali ze sprzętu Huawei. Jednocześnie zdaniem części krajów, np. Niemiec, nie ma wystarczająco mocnych dowodów przeciwko tej firmie.

Jak informowaliśmy, Departament Handlu USA swoimi działaniami przeciwko Huawei podważył pozycję chińskiego koncernu w niektórych krajach, m.in. w Japonii i Wielkiej Brytanii. Japońscy operatorzy telefonii komórkowej KDDI, SoftBank i NTT Docomo podjęli decyzję o wstrzymaniu dystrybucji nowych modeli smartfonów Huawei, tłumacząc to koniecznością sprawdzenia, czy ich klienci będą mogli bezpiecznie je użytkować. Brytyjska gazeta „Daily Mail” twierdzi, że podobną decyzję podjęli brytyjscy operatorzy sieci komórkowych EE i Vodafone w odniesieniu do produkowanego przez Huawei modelu telefonu Mate 20 X, który był przewidziany do obsługiwania sieci 5G.

Bbc.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz