Erdogan: Odepchniemy syryjskie siły

Prezydent Erdogan, zapowiedział na środowej konferencji prasowej, że Turcja ma zamiar zetrzeć się z siłami syryjskiego rządu – pisze agencja prasowa Reuters.

Turcja planuje odepchnąć siły rządu syryjskiego od militarnych placówek obserwacyjnych w Idlib, północnowschodnim regionie Syrii. Prezydent Tayyip Erdogan zapowiedział to w środę, mimo owocnego marszu Syryjczyków po odebranie ziemi z rąk rebeliantów – podaje Reuters.

Prawie milion Syryjczyków zostało relokowanych przez ostatnie trzy miesiące walk między wspieraną przez Turcję milicją i armią Syrii, która próbuje odbić ostatnie skrawki ziemi po długotrwałej wojnie domowej.

Ankara wysłała do regionu tysiące uzbrojonych ludzi i zaopatrzenie, aby wesprzeć rebeliantów. Erdogan przysięgał na konferencji, że jednostki prezydenta Bashara Al-Assada zostaną odepchnięte od granicy.

„Planujemy wyzwolić nasze placówki obserwacyjne z okrążenia pod koniec tego miesiąca, w ten czy inny sposób” – przekazał Erdogan podczas przemówienia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Siły Assada stale zdobywają kolejne tereny w Idlib. Główny celem sił prorządowych jest zdobycie miasta Kafar Aweed, jego przejęcie zmusi rebeliantów do wycofania się i porzucenia swojej placówki w Hamie.

Syryjska armia donosi o przejęciu w przeciągu kilku dni wielu miasteczek na południu prowincji Idlib. Wojsko miało w ten sposób przeciąć ważne szalki między oddziałami wroga.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sobotę w Syrii zginął turecki żołnierz. Według tureckich mediów, zabity był czołgistą pochodzącym z prowincji Gaziantep w południowo-wschodniej Turcji i poległ w wyniku eksplozji bomby, którą miały zrzuci w rejonie Idlib syryjskie siły rządowe. Władze Gaziantep wydały komunikat w tej sprawie.

Tego samego dnia prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas uroczystej ceremonii w Izmirze powiedział, że rozmawiał z przywódcami Rosji, Niemiec i Francji. Efektem tych rozmów, jak poinformował, jest stworzenie specjalnej „mapy drogowej” dotyczącej sytuacji w Idlib, gdzie w związku z trwającą ofensywą syryjskich sił rządowych, wspieranych przez Rosję i prowadzonymi bombardowaniami ma miejsce katastrofa humanitarna. Rejon Idlib to ostatni duży bastion islamistycznych bojówkarzy, wspieranych z kolei przez Turcję. Erdogan powiedział też, że planuje zorganizować szczyt ws. Idlib z udziałem prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanlcerz Niemiec Angeli Merkel i rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Dodał, że w piątkowej rozmowie z Putinem wyraźnie wyraził determinację Turcji ws. sytuacji w Syrii i Idlib.

– Podejmiemy bardziej zdecydowane i zdeterminowane kroki – zapowiedział prezydent Turcji. Zaznaczył, że jego kraj będzie dalej działał dalej, bez cofania się i z nadzieją osiągnięcia stabilizacji w regionie. Dodał, że „wszelkie walki, których dziś unikamy w Syrii, Libii, w regionie śródziemnomorskim i naszym, ogólnie, powrócą do nas z większa mocą jutra”.

Kresy.pl/Reuters 

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz